Oruçluyken Baş Ağrısına Ne iyi Gelir Çözüm

0
732
Okunma

Ramazan ayı geldi ve niyetlenen herkesi tatlı bir telaş aldı. Lakin uzun oruç süresi neticesinde ortaya çıkan açlık ve susuzluk, sıcak hava ile birleşince birçok farklı sıkıntıyı beraberinde getirebiliyor.

Bu tarz sıkıntı ve sorunların başında ise baş ağrısı geliyor. Kimi zaman sürekli hale gelen ve neredeyse migren kıvamına yaklaşan baş ağrıları ne yazık ki oruç ibadetinde bizleri çok zorluyor.

Bu yazımızda oruçluyken ortaya çıkan baş ağrısına karşı çözüm bulmaya çalışacağız. Tamamen doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri ile oruçta baş ağrısını dindirmeye çalışacağız. İşte kısa kısa ramazan ayında ortaya çıkan baş ağrısı için, iftar sahur arasında yapabilecekleriniz.

– Kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirmek ve yapay ışıklara maruz kalmak baş ağrılarını tetikleyebilir. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda açık havaya çıkılmalı ve nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Karanlık ve sakin odada kısa süreli bir uyku da ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

– Çoğunlukla baş ağrılarının altında sıvı eksikliği yatar. Vücut yeterli sıvıyı alamadığında kan yoğunluğu artar ve hücrelere oksijen iletimi daha ağır seyreder. Böylece kişinin ağrı eşiğinde düşüş yaşanır. Bunun önüne geçebilmek için iftar ve sahur vakitleri arasındaki süreçte bol bol su içilmelidir.

– Gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra dikkati dağıtma egzersizleri de uygulanabilir. Dikkati dağıtma egzersizleri; müzik dinleme veya kişinin kendisini rahatlattığını önceden bildiği herhangi bir şeyle uğraşması şeklinde gerçekleştirilebilir.

– Oruçlu kişiler, baş ağrısı sırasında lokal soğuk uygulamaları değerlendirebilir. Bu uygulamalar hastanın rahatlamasını sağlayacaktır.

– Oruçlu iken karşılaşılabilecek stres, kaslarda sertleşmeye, boyun ağrısına, ilerleyen süreçte de baş ağrısına çevirebilir. Böyle durumlarda boynu ve omzu hareket ettirerek ufak egzersizler yapmak sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

– Vücudunuzda, baş ağrısı sırasında baskı uygulayarak ağrıyı sonlandıracak noktalar bulunur. Bu nokta başparmak ve işaret parmağı arasında kalan eklemlerdir. Buradaki eklemlere yuvarlak hareketlerle masaj uygulamak, oruçluyken ağrıyı geçirmede etkili olabilir.

– Uygun bir kalemi çok fazla güç uygulamamak şartıyla dişlerinizin arasında sıkıştırabilirsiniz. Alt çenenin serbest kalması ağrıyı hafifletebilir.

– Toplumumuzda, yastığa ve yakaya damlatılacak lavanta yağı veya limon yağlarının baş ağrısını geçirmede etki sahibi olduğu gibi bir bilgi hakimdir. Fakat bu gibi terapi özellikteki yağların etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kullanımı denenebilir.

ORUÇLU OLDUĞUNUZ DÖNEMLERDE KARŞINIZA ÇIKACAK HER SAĞLIK SORUNU İÇİN UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPARAK SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı oruçluyken baş ağrısına ne iyi gelir ne yapılmalı çözüm ne yapılır iyi gelen şeyler oruçta baş ağrısı ve mide bulantısı ramazanda baş ağrısının sebepleri nedenleri neden olur sebebi için ne yapmalı oruçluyken baş ağrısını geçirmenin 10 yolu geçirmenin yolları nasıl geçer geçirilir oruçtan sonra oruçta ağrıyan baş hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın