Orta Kulak İltihabı Nedir Nasıl Bulaşır

0
1377
Okunma

Kulak burun boğaz doktorlarının en sık karşılaştıkları rahatsızlıklardan birisi olan orta kulak iltihabı hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum bu yazımda.

Orta kulak iltihabı nedir, neden olur, belirtileri ve nedenleri nelerdir, nasıl geçer gibi sorularınız için güzel bir paylaşım olduğunu düşünüyorum.

Orta Kulak İltihabı Nedir? Tıp dünyasında otitis media olarak adlandırılan orta kulak iltihabı, orta kulağın iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Orta kulak, kulağın kulak zarının arkasındaki bölümüdür.

Orta Kulak İltihabının Nedenleri: Orta kulak iltihabı burun ve geniz bölgesinde bulunan iltihapların, östaki borusu yoluyla orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelirler. Orta kulak iltihabı genellikle nezle, grip, sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar.

Kimler Risk Altındadır? Okul öncesi dönemdeki çocuklar, süt çocukları enfeksiyona daha yatkındır. Bunun sebebi, östaki borusunun yapısıyla ilgilidir. Çocuklarda bu dönemde östaki borusu tam gelişmemiştir ve kolay açılır. Dolayısıyla, enfeksiyonun orta kulağa ulaşması kolaylaşır.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri: Orta kulak iltihabının en önemli belirtisi kulak ağrısıdır. Hastalığın akut döneminde, ağrı çok şiddetlidir. İltihap sonucunda ağrıyla beraber ateş de olabilir. Orta kulağın iltihapla dolmasına bağlı olarak, işitmede azalma söz konusudur.

Ağrı, orta kulaktaki iltihabın kulak zarını şişirip germesine bağlıdır. Kulak zarı gerginliğinin fazlalaştığı dönemde ağrı zirve yapar. Bu dönemde, kulak zarı iltihabın baskısıyla delinir ve kulak yolundan kanlı iltihap akmaya başlar. Ağrı, kulak zarında gerilme bittiği için tamamen kaybolur. Kulak akıntısı da bu aşamada en belirgin semptomdur.

Orta Kulak İltihabı Çeşitleri: 3 çeşidi vardır; Akut orta kulak iltihabı, Kronik orta kulak iltihabı, Orta kulak nezlesi.

Akut Orta Kulak İltihabı: Aniden gelişir ve genellikle 3-4 gün içerisinde geçer. Buradaki akut sözcüğü iltihabın ciddiyetini değil ne kadar sürdüğünü anlatan bir terimdir.

Kronik Orta Kulak İltihabı: Eğer akut orta kulak iltihabının sonucu olarak kulak zarı delinir ve kulak zarı kendi kendine iyileşmezse ya da başa alınan bir darbe sonucu kulak zarı delinmişse, kulak sık sık iltihaplanır ve kronik bir iltihap söz konusu olur.

Orta Kulak Nezlesi: Östaki borusunun tıkanması nedeniyle orta kulak nezlesi oluşabilir. Bu durumda kulak içindeki basınç dengelenemez. Yapışkan bir sıvı orta kulakta birikir ve işitmeyi etkiler. Östaki borusu bir enfeksiyon, alerji ya da lenf bezlerinin büyümesi nedeniyle tıkanabilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi: İltihabın türüne göre tedavi yöntemi değişmektedir. Akut orta kulak iltihabında genellikle enfeksiyonun kendi kendine geçmesi için bir şans verilir. Eğer böyle bir şey olmuyorsa antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda östaki borusunun açılması için burun damlaları ve spreyler de kullanılabilir. Ağrı için hap ve kulak damlası reçete edilebilir. Eğer kulak zarının patlaması söz konusuysa doktor müdahalesi ile kulaktaki sıvının boşaltılması gerekebilir.

Kronik orta kulak iltihabında antibiyotikler yardımıyla enfeksiyon tedavi edilebilir. Ancak hastalığın tekrarlamaması için ameliyat daha kalıcı bir çözüm olacaktır

Eğer bitkisel tedavi yöntemleri ve çözümleri denemek isterseniz orta kulak iltihabına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

ORTA KULAK İLTİHABI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

orta-kulak-iltihabi-nasil-bulasir

Bu yazı orta kulak iltihabı nedir işitme kaybı ameliyatı kısaca neden olur ne zaman iyileşir nasıl bulaşır olur oluşur temizlenir hangi ilaçlar kullanılır en iyi antibiyotik hangi bitki ne iyi gelir anne sütü iyi gelir mi ağrısı damla riskleri belirtileri sebepleri nedenleri orta kulak iltihabını ne geçirir önlemenin yolları geçiren konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın