Organik Meyve ve Sebzelerin Faydaları Nedir

0
688
Okunma

Eskiden sadece özel pazarlarda ve bir kaç markette bulunabilen “organik gıdalar” günümüzde artık marketlerin çoğunda satılmakta.

Organik ürünlerin özellikle organik sebze ve organik meyvelerin daha yoğun şekilde rağbet görmesinin nedeni hem içerisinde kimyasal olmadığının bilinmesi hem de ayırt edici eşsiz lezzetidir.

Günümüzde insanlar artık birim maliyetlerine daha fazla para ödeyerek hem daha sağlıklı olan hem de daha lezzetli olan organik ürünlere rağbet etmektedir.

Geleneksel Tarım ve Organik Tarım: “Organik” kelimesi; meyve, sebze, tahıl, et ve süt gibi tarımsal ürünlerin çiftçiler tarafından nasıl yetiştirildiğini ve işlendiğini ifade etmek için kullanılmaktadır. Organik tarım uygulamaları, toprak ve suyun korunmasını, kirliliğin azaltılmasını teşvik etmek için tasarlanmıştır. Organik tarım yapan çiftçiler toprağı gübrelemek, hayvan hastalıklarını önlemek, istenmeyen yabani otların kontrolünü sağlamak için kimyasal ilaçlar veya tarım ilaçları kullanmazlar.

Organik tarım ile üretilen sebze ve meyvelerin diğer ürünlerden farkı nedir?

– Geleneksel tarımda bitkilerin büyümesi için kimyasal gübreler kullanılırken organik tarımda toprağı ve bitkileri beslemek için doğal gübreler kullanılır.

– Geleneksel tarımda zararlıları temizlemek için sentetik tarım ilaçları kullanılırken organik tarımda doğadan elde edilen haşere öldürücüler kullanılır.

– Geleneksel tarımda yabani otlar için sentetik bitki öldürücüler kullanılırken organik tarımda çeşitli budama yöntemleri, elle toplama ve doğal bitki öldürücü bileşikler kullanılır.

– Geleneksel tarımda hayvanlara antibiyotik, büyüme hormonu ve hastalık önleyici bazı ilaçlar verilirken organik tarımda hayvanlara dolaşabilecekleri daha geniş alanlar, özel beslenme programları verilir. Hastalıkları önlemek için hijyen ön plandadır.

Bir Gıdanın Organik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Bir gıdanın organik olup olmadığını anlamak için ambalajına bakabilirsiniz. Çünkü organik tarım firmalarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kontrol firmaları tarafından sertifika verilmektedir. Bu kontrol kurumları ürünün çeşitli aşamalarında firmaları ziyaret ederek ürünlerden örnek alıp organik olup olmadıklarını test etmektedir.

Ambalajı bulunmayan sebze ve meyvelerin organik olup olmadığı konusunda ise satıcıya güvenmeniz gerekiyor. Ancak organik ürünler diğerlerinden biraz daha farklı olabilir. Örneğin organik elma alacaksanız, organik elmaların boyu çok büyük değildir ve tüm elmalar birbiriyle aynı boyutta olmaz. Bazı şekil bozuklukları olabilir. Kısacası fabrikasyon ürün gibi hepsi birbirinin kopyası değildir, kendine has değişken boyut ve şekil gibi tipleri vardır.

Organik ve Doğal Aynı Şey mi? Bir gıda ambalajının üzerinde “doğal” ibaresini gördüğünüzde, bu o ürünün “organik” yöntemlerle hazırlandığı anlamına gelmez. Organik ibaresi sadece yetkili firma tarafından sertifika verilmiş firmaların ürünlerinde bulunur.

ORGANİK MEYVE VE SEBZELER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

organik-gidalarin-ozellikleri

Bu yazı organik ürünlerin pazarlanması işlenmesi üretimi ve faydaları önemi ithalatı diğer ürünlerden farkı yararları gıdaların özellikleri sebze meyve nasıl anlaşılır yumurta fiyatı faydası yararı kalorisi besin değeri önemi nelerdir üretilir yetiştirilir satılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın