Organik Köy Yumurtasının Farkı Rengi Faydaları

0
856
Okunma

Yumurta hemen hemen hepimizin çok tükettiği ve bol protein kaynağı, çok besleyici bir besindir.

Yalnız yumurta alırken en önemli unsur bu yumurtanın organik yani doğal köy yumurtası mı yoksa fabrikasyon üretimle meydana gelen normal bir yumurta mı olduğu farkıdır.

Organik köy yumurtası yetiştiriciliğindeki tavuklar ferah bir şekilde yaşar, özgürdür ve doğal yemlerle beslenir. Bu sebeple hem renk, koku hem de besleyicilik açısından zengindir. Oysa ki tavuk çiftliklerinde üretilen yumurtalar doğal yem kullanılmadan üretildiği için hem soluk renkli hem de besleyici özelliği açısından zayıftır.

Organik Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır? genel olarak şekil, renk ve kalınlık olarak birbirlerine benzemezler. Köy yumurtalarının dışı tertemiz olmaz. Bu kirler normal su ile yıkamayla çıkmaz. Köy yumurtaları haşlanırken daha çabuk pişer.

Organik Köy Yumurtasının Besin Değeri: Zaten normalde oldukça besleyici bir özelliği olan yumurta, bir de doğal olarak üretilen organik köy yumurtası olunca besin değerleri kat be kat artmaktadır.

– Yumurta, içeriğindeki lutein maddesi sayesinde görme azlığına ve derecesine iyi gelir.
– İçerdiği kolin ile bellek ve öğrenme kapasitesini artırır.
– Yumurta sarısı kalsiyum bakımından çok zengindir.
Çinko içeriği yüksektir.
Magnezyum değeri yüksektir; bu nedenle migren gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir.
– Antioksidan etkisi vardır.
– Omega-3 açısından zengindir.
– A, D, K vitaminleri ile demir, selenyum minerallerini bol miktarda bulundurur.

Bir adet orta boy yumurta (44 gram) 63 kalori, 4 gram yağ, 32.6 miligram omega 3 yağ asidi, 505 miligram omega 6 yağ asidi, 33.4 gram su barındırır.

Organik Yumurtanın Faydaları: Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalı olan yumurtanın faydalarına göz atmaya ne dersiniz?

– Yüksek oranda demir, çinko, kalsiyum ve protein içerir. İçerdiği bu maddeler nedeniyle de sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

– Vücudun sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli olan 13 temel besini içeriğinde bulundurur.

– Kalp dostudur, kalp hastalıklarından korunmaya yardım eder.

– Yumurta kasları güçlendirir, güçlü bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamızı sağlar. Özellikle yaşlı kişiler için kas kaybını engeller.

– Göz sağlığının korunmasına yardım eder.

– Beyin fonksiyonlarını da geliştirir. Beyin zarlarını korur.

– Uzun süreli tokluk hissi uyandırır.

– Osteoporoz yani kemik erimesini engeller.

– Özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimine destek verir. Hamile veya emziren kadınlar için günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.

– Günümüz hastalığı olan günümüzde sıkça karşılaşılan kanserden korunmaya yardım eder.

– Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

– Hipertansiyon yani yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardım eder.

– Felç ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Organik Yumurtanın Rengi, Kokusu Raf Ömrü ve Fiyatı: Organik köy yumurtasının sarısı diğer yumurtalara göre canlı ve parlak bir sarıdır. Kokusu olmaz ve rahatsızlık vermez. Raf ömrü ortalama bir oda sıcaklığında en az 20 en çok 40 gündür. Fiyatı ise normal bir yumurtanın 3 katına eşittir.

Yumurtanın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır: Yumurtayı suya koyduğunuzda yüzmüyor, dibe batıyorsa yada yumurta kırıldığında sarısı dağılmıyor ise bu da yumurtanın taze olduğunu gösterir.

ORGANİK DOĞAL KÖY YUMURTASI HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ SORULARI YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

koy-yumurtasinin-sarisi

Bu yazı organik yumurtanın köy yumurtasının farkı faydaları sarısı nasıl olur raf ömrü fiyatı özellikleri nedir tanesi ne kadar dayanır nerede satılır ne renk olur nereden alınır neden kokar bulunur nasıl anlaşılır pazarlanır satılır yetiştirilir saklanır yıkanır temizlenir üretilir normal yumurta arasındaki fark konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın