Oolong Çayı Nedir Nasıl Yapılır Fiyatı

0
578
Okunma

Oolong kelimesi Çince’den gelmektedir ve dilimize karşılık gelen anlamı siyah ejderhadır. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde yoğun şekilde tüketilen oolong çayı son dönemde ülkemizde de iyice tanınır ve kullanılır hale geldi.

Aslına bakarsanız oolong çayı beyaz çaya göre daha çok fermantasyona uğrarken, siyah çaya göre daha az fermantasyona uğrayan bir çaydır. Tamamen çay bitkisinin fermantasyonu ile ortaya çıkar ve başka bir bitki türü olduğu düşünülmemelidir. Satın almak isteyenler kilo fiyatı için en az 200 TL gözden çıkarmalıdır.

Şimdi dilerseniz sizlere oolong çayının eşsiz faydalarını kısa kısa aktarmaya çalışalım.

Kanserden Korunma: Oolong çayında bulunan antioksidanlar beyaz veya yeşil çaydaki kadar çok olmasa da kanserden korunmada güçlüdür.

Antioksidan: Her ne kadar fermantasyon antioksidan seviyesini düşürse de, oolong hala yeterince iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bir çalışma, oolong çayını sıcak suda daha uzun tutmanın antioksidan faydalarını artırdığını bulmuştur.

Kadiovasküler Sağlık: Oolong çayı içen insanlarda kardiovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Haftada 6 bardak çay riski erkeklerde %38 kadınlarda %22 oranında düşürür. Oolong çayı tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye yardımcı niteliktedir.

Kilo Kaybı ve Obeziteden Korunma: İçerdiği polifenol bileşiğin obeziteye karşı etkisi olduğu farelerde bulunmuştur. Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi olan bu çay zayıflamak isteyenlerin son dönemde en moda bitki çayı olmuş durumdadır.

Cilt Sağlığı: Dermatit tedavisinde etkin olduğu yapılan çalışmada bulunmuştur. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya da yardım eder.

Enerji Artırma: İçerdiği kafein iyi bir enerji kaynağı olarak sayılabilir.

Kemik Sağlığı: Düzenli bir şekilde oolong çayı içmek kemiklerin mineral yoğunluğunu artırır ve osteoporoz tehlikesinden korur.

OOLONG ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAoolong-cayi-nasil-yapilir

Bu yazı oolong çayı nedir nasıl yapılır nerede satılır nasıl alabilirim fiyatı faydaları kullanıcı yorumları kullananlar ne işe yarar neye iyi gelir zayıflama nasıl demlenir kullanılır ne zaman ne kadar içilmeli nerede yetişir nedir fiyat ekşi migros aktar ile zayıflayanlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın