Omuz Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi Nedir

0
1246
Okunma

Şahsen bilgisayar başında saatlerce çalışmak nedeniyle benim de çok sıkıntı yaşadığım bir rahatsızlık olan omuz ağrısı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımda.

Omuz ağrısı kısa süreli ve uzun süreli omuz ağrıları olarak iki grupta incelenmelidir.

Kısa süreli omuz ağrılarının tamamı; yanlış uyku ve çalışma pozisyonları ile sportif faaliyetler sonucunda olmaktadır ve kısa süre içerisinde ya kendiliğinden ya da masaj veya dinlenme ile geçen sorunlardır.

Uzun süreli omuz ağrılarına ise neden olan farklı etkenler vardır. Şimdi uzun süreli omuz ağrısına neden olan diğer sebepleri kısa kısa anlatmaya çalışalım.

Omuz Ağrısının Nedenleri: Omuzda görülen ağrı çok farklı nedenlerle meydana gelmektedir. Bazı durumlarda evde yapılacak bir masaj veya doğal çözüm yöntemleri ağrıyı geçirmek için işe yararken, bazı durumlarda ise mutlaka doktora gitmek ve muayene olmak şart olacaktır. Şimdi sizlere omuz ağrısının nedenlerini kısaca açıklayalım.

Köprücük Kemiği Kırığı: Köprücük kemiğine alınan darbe veya kemiğin üzerine düşme sonucu omuz ağrısı meydana gelebilir.

Bursit: Eklemler üzerinde bulunan ve tampon vazifesi gören “bursa” kesecik bir sebeple yaralanır veya şişme oluşursa omuzda ağrı oluşabilir.

Kalp Krizi: Kalp krizinin yarattığı ağrı omuz ve boyun bölgesine vurarak kendisini belli edebilir.

Kürek Kemiği Kırığı: Kürek kemiği kırığı, omuzda çok şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilir.

Tendon Zorlaması: Omuzu destekleyen tendonlar, ağır yük kaldırma, bilinçsiz yapılan egzersizler, nedeniyle incinebilir ve omuzda ağrı oluşumuna neden olabilir.

Omuzun Ayrılması: Köprücü kemiği ile kürek kemiği arasında bulunan bağın darbe sonucu gerilmesi veya yırtılması omuzda ağrı sebeplerindendir.

Omurga İncinmesi: Araba kazasında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından ileri gelen travmalar omuzlarda ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar genel olarak kas spazmlarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Tendinit: Kas ve kemikleri birbirine bağlayan tendonların zorlanması ağrıya neden olabilir. Tendonların şişmesi ve hareket kabiliyetini azaltması şeklinde olan bu rahatsızlık tendinit olarak adlandırılır.

İltihaplanmalar: Diyafram altında oluşan iltihaplanmalar sonucunda omuz ağrısı oluşabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları: Safra kesesini etkileyen hastalıklar sağ omuzda ağrıya neden olmaktadır.

Omuz Ağrısı Tedavisi: Omuz ağrısı için uygulanacak tedavinin yöntemi tamamen omuz ağrısının nedenine bağlıdır ve farklılıklar gösterebilir.

Örnek vermek gerekirse; ağır bir egzersiz veya spor sonrası oluşan ağrılar yada masa başında çalışanlar için dinlenme, soğuk veya sıcak kompres, omuzu esnetme egzersizleri kısa sürede sonuç verecektir.

Bunun dışında, yukarıda kısa kısa yapılan açıklamalar ve yaralanmalar sonucu oluşan ağrılar için ise kortizon iğnelerinden, fiziksel tedaviye ve cerrahi müdahaleye kadar çok farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Eğer sizde omuz ağrısına bitkisel ve doğal çözümler arıyorsanız; omuz ağrısına ne iyi gelir konulu yazımızı okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

OMUZ AĞRISI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

omuz-agrisi-nasil-gecer

Bu yazı omuz ağrısının nedenleri başlıca sebepleri tedavisi nelerdir kola kalbe vurması nasıl geçer tedavi edilir olur oluşur geçirilir neden ağrır neyin belirtisi neye işarettir nerelere vurur ne denir sürülür yapılmalı için bant yakı masaj egzersiz omuzluk ilaçlar omuz ağrısını geçirmek için geçiren hareketler ciddiye alın konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın