Öksürüğe iyi Gelen Bitkiler

0
652
Okunma

Bu yazımızda sizlere öksürüğe iyi gelen bitkiler ve bitkisel karışımlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse öksürüğe iyi gelen bitkilerin büyük bir çoğunluğu ya çay olarak ya da karışım  veya kür halinde alınmaktadır. Bu sebepten ben şu bitkiyi yersem öksürük kesilir gibi düşüncelere girmemenizi öneririm.

Şimdi ilk olarak öksürüğe iyi gelen bitkiler nelerdir kısa kısa bunları anlatalım. Dilerseniz yazı içine eklediğimiz linkler sayesinde alakalı diğer konulara göz atabilirsiniz.

Ihlamur: Ter ve balgam sökücüdür. Kronik öksürüğü de keser. Ihlamur bitkisi direk tüketilmez çay olarak içilmelidir. Sıcak suda karışmadan öksürüğe fayda vermesi imkansızdır.

İsterseniz ıhlamur çayının faydaları konulu yazımızı ek olarak okuyabilirsiniz.

Nane: Grip, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir, öksürüğü keser. İster salatalar tüketin isterseniz çay olarak için.

Bu faydaları bitmeyecek muhteşem çayı daha detaylı okumak için nane çayının faydaları başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Ebegümeci: Üst solunum yollan nezlesi ile bronşitte göğsü yumuşatıcı; balgam söktürücü ve öksürüğü kesicidir. Bu bitki bulantıları ve kusmaları da keser.

Yaban Eriği: Ezilip şekerle kaynatıldığında öksürüğü yok eder. Direkt olarak tüketildiğinde öksürük için fayda sağlamaz.

Andız Otu: Bu bitkinin kökünü ezip balla karıştırıldığında öksürüğünüz kalmaz ve balgam sökülür.

Ardıç: Taze olan meyvelerini ezip ve sulu bir kıvama getirdiğinizde öksürüğü keser.

Böğürtlen: Meyveleri oluşmadan yapraklarını toplayın ve gölge bir yerde bekletin. Bunun şurubunu yapın ve için. Kanı temizleyecek ve öksürüğe iyi gelecek.

Gelincik: Bu bitkinin çiçeklerinden şurup elde edebilirsiniz. Bu sayede hem öksürük ve boğaz gıcığı gidecek, hem de ağrı kalmayacak.

Yaban Mersini: Yapraklarından elde edilen şurup öksürüğe iyi gelir.

Papatya: Öksürük, sinüzit, soğuk algınlığı, bronşit, ve yüksek ateş durumlarında kullanılmaktadır. Papatya bitki çayı olarak tüketilmelidir.

Ek olarak papatya çayının faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çam Filizi: Çam filizlerinin ucundaki düğme gibi yumru kısımlar su ile kaynatılıp, şeker katılarak ılık olarak içilirse grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.

Fesleğen: Öksürüğü keser. Hazımsızlığı giderir. Baş dönmesini durdurur. Fesleğeni dilerseniz çay olarak, dilerseniz direkt olarak tüketebilirsiniz.

Çuha Çiçeği: Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Astım ve bronşitte yararlıdır. Terlemek için çok etkilidir.

Öksürüğe iyi gelen diğer şeyler hakkında bilgi almak için öksürüğe ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca öksürük için önerilen  sıcak içeceklerin en iyilerini; öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

oksuruge-iyi-gelen-bitkiler

Bu yazı öksürüğe iyi gelen bitkiler bitkisel yağlar bitki karışımları bitkisel doğal kesin çözümler nelerdir evde çare öksürük için ne iyidir karışım bitki kürü ne yapılır ne iyi gelir öksürüğü kesen yok eden en etkili ne geçirir anında kesen geçiren bitki nedir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın