Öksürüğe iyi Gelen Bitki Çayları

0
677
Okunma

Kış ayları bugünlerde biraz daha etkili ve soğuk yüzünü gösteriyor. İşte bu soğuk günlerde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi de öksürük veya kuru öksürüktür.

Biz bu yazımızda sizler için öksürüğe iyi gelen bitki çaylarını araştırdık. Hepsi tam bir bitkisel mucize olan bu bitki çayları ile öksürük için en kısa sürede gözle görülür sonuçlar alacaksınız.

Elbette ki bir çok bitkisel çay öksürüğe iyi gelmektedir. Lakin ben bu bitkisel çaylar arasından en etkili olan 6 tanesini öksürüğe karşı kullanılmak için seçtim.

Zencefil Çayı: Nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz. 2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz.

Zencefil çayını daha geniş kapsamda araştırmak için zencefil çayının faydaları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Nane Çayı: Geleneksel olarak kullanılan “nane limon çayı” soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz.

Bu faydaları bitmeyecek muhteşem çayı daha detaylı okumak için nane çayının faydaları başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Ada Çayı: Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan ada çayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa ada çayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın.

Ihlamur Çayı: Boğazda oluşan tahriş ve kuruluğun önüne geçerken; ağrı kesici etkisi ile tahriş olan alanın onarımına yardımcı oluyor. Ancak ıhlamura ilave edilen şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor ve ıhlamurun etkisini azaltabiliyor. Bu nedenle şeker yerine bal ilave edilebilir ve etkisini azaltmamak adına çayın sıcaklığı 40 derecenin altında olmalıdır. Günlük 2-3 fincan kadar tüketilebilir.

İsterseniz ıhlamur çayının faydaları konulu yazımızı ek olarak okuyabilirsiniz.

Karanfil Çayı: Karanfilin içeriğinde bulunan öjenol isimli uçucu bileşen ağız, boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik ve ağrı giderici olarak görev alıyor. Çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi günlük olarak içilen çayların içerisine de ilave edebilirsiniz.

Bu çay hakkında daha fazla bilgi almak için karanfil çayının faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anason Çayı: Öksürük ve soğuk algınlığından korumaya yardımcı olduğu gibi öksürüğün kolay atlatılmasına da yardımcı olan bitkilerden bir tanesidir. 1 çay kadar anason 1 fincan suya katılarak ağzı kapalı bir şekilde 10-15 dakika demlenmeli ve o şekilde tüketilmelidir. Günlük 2 fincan kadar yeterli olacaktır.

Dilerseniz bu özel çayı daha yakından tanımak için anason çayının faydaları konulu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen diğer şeyler hakkında bilgi almak için öksürüğe ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Öksürük için iyi gelen bitkiler konusu için öksürüğe iyi gelen bitkiler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI KONUSUNDA UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

oksuruge-iyi-gelen-bitki-caylari

Bu yazı öksürüğe iyi gelen çay öksürük için bitkisel çaylar öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi evde çare son nasıl geçer tedavi edilir iyi gelecek şeyler çaylar karışımlar karışım nelerdir sıcak içecekler bitki çayı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın