Okaliptüs Yağı Nedir Nasıl Kullanılır

1
853
Okunma

Okaliptüs, uzun boylu, her daim yeşil okaliptüs ağacının taze yapraklarından elde edilir. Bilimsel olarak Eucalyptus Globulus olarak sınıflandırılan ağaç, ateş ağacı, mavi sakız ağacı veya lifsiz ağaç kabuğu ağacı olarak da bilinir.

Şimdi sizlere okaliptüs yağının faydaları ve yan etkileri ile nasıl kullanıldığını anlatmaya başlayalım. Bakalım okaliptüs yağı ne işe yarıyor.

Okaliptüs Yağının Faydaları ve Kullanımı: Oldukça şifalı ve etkili bir bitkisel yağ olan okaliptüs yağının faydaları saymakla bitmez ama biz hepsini size kısa kısa anlatalım.

Kan Akışının Arttırılması: Okaliptüs yağı damar genişletici olarak kullanılabilir. Dolaşımı arttırarak dolaşım sistemine yardımcı olur. İlgili bölgeye masaj yaparken bir damla damlatmak yeterli olacaktır.

Astım: Astım krizi sırasında göğsünüze birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak masaj yapın. Aynı zamanda doğrudan koklayabilir veya bulunduğunuz ortamda havada yayılmasını sağlayabilir ve astıma çözüm sağlamış olursunuz.

Bronşit: Bronşit hastaları okaliptüs yağını haricen veya teneffüs ederek kullanabilirler. Göğsünüzü, sırtınız ve boğazınızı bu yağdan birkaç damla ile sıvazlayabilirsiniz. Kokusunu şişeden içinize çekebilir veya yakalarınıza ve yastığınıza damlatabilirsiniz.

Öksürük: Bulunduğunuz ortama yayılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda göğüz, boğaz ve sırtınızı okaliptüs yağı ile sıvazlayın.

Dezenfektan: Anti-viral ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde temizlik sırasında kullanılabilirler.

Dizanteri: İki damla okaliptüs yağını karın bölgesine damlatarak saat yönünün tersine ovun. İshali azaltmaya, iltihabı ve enfeksiyonla savaşa yardımcı olacaktır.

Kulak İltihabı: Sakın okaliptüs yağını doğrudan kulak kanalına damlatmaya kalkmayın. Ancak bir damla okaliptüs yağını kulak kepçesine ve çevresine sürebilirsiniz.

Amfizem: Ayakların eklem yerlerine damlatarak masaj yapın. Göğsünüze bir damla dökerek masaj yapın.

Balgam Söktürücü: Ayakların eklem yerine ve göğsünüze bir damla ile her gün masaj yapın ve balgama kesin çözüm sağlayın.

Grip: Gribin belirtilerine göre okaliptüs yağının kullanımı da değişecektir. Eklem yerlerinizde ağrılar yaşıyorsanız buralara damlatarak masaj yapabilirsiniz. Veya ishaliniz varsa karın bölgenize damlatarak uygulayabilirsiniz. Solunum yolu problemleri için aromasını teneffüs edebilirsiniz.

Uçak Tutması: Uzun uçak yolculuklarından sonra uyku düzeniniz bozulduysa, kokusu ve kendisi ile okaliptüs yağını kullanabilir ve bu sayede uykunuzu açabilirsiniz.

Böbrek Taşı: İlgili bölgeye günde üç defa birkaç damla damlatarak masaj yapın ve böbrek taşına doğal çözüm sağlayın..

Bitlenme: Doğal bir böcek savar olduğundan bitler ile mücadelede kullanılabilir.

Kızamık: Hastalık süresince evde okaliptüs yağı kullanarak teneffüs edilmesini sağlayın. Ayaklarda eklem yerlerine sürerek ovalayın.

Zatürre: Havaya karışarak teneffüs edilmesi ve doğrudan haricen göğüs bölgesine masaj yapılması ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. El ve ayaklardaki eklem yerlerine de uygulanabilir.

Zona Hastalığı: Anti viral ve antiflamatuar özellikleri sayesinde zona yarasına sahip bölgeye uygulandığında faydası görülebilir. Banyo yaparken küvet suyunuza damlatabilir, yaralı bölgeye sıcak su torbası ile baskı uygulayabilirsiniz.

Sinüzit: Sinüslere sıcak su torbası ile beraber baskı yapın. 1-2 damla okaliptüs yağı ile ellere ve ayaklara masaj yapın. Doğrudan veya oda havasına karıştırarak teneffüs edin.

Okaliptüs Yağının Yan Etkileri: Okaliptüs yaprağı yiyecekler ile beraber az oranlarda alınabilir ancak okaliptüs yağının doğrudan ağız yoluyla alınması güvenli değildir. Deriye dahi uygulamadan önce derişiminin azaltılması gerekebilir. 3.5 mililitre derişimi azaltılmamış okaliptüs yağı kullanmak öldürücü olabilir. Okaliptüs yağı zehirlenmesi mide ağrısı ve yanması, baş dönmesi, kaslarda zayıflık, bunalma hissi, mide bulantısı, kusma ve ishal şeklinde kendini gösterebilir.

OKALİPTÜS YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAokaliptus-yagi-neye-iyi-gelir

Bu yazı okaliptus yağının cilde saça faydaları ve zararları nelerdir yan etkileri bebeklerde kullanımı nedir neye iyi gelir ne kadar ne işe yarar nerelerde kullanılır nereden alınır nasıl elde edilir içilir uygulanır çıkarılır sakal buharı fiyatı fiyatları migren al en ucuz etkileri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın