Ödem Nedir Neden Oluşur Nasıl Atılır

0
245
Okunma

Özellikle biz kadınların ve iştahı fazlaca açık erkeklerin en masun kurtarıcısıdır ödemler. Hafif kilo alma durumlarında bile hemen bu saf ve temiz yalana sığınırız. Vücudumuzda fazlaca ödem olduğunu iddia ederiz.

Peki gerçekte ödem nedir? Ödem neden oluşur ve nasıl atılır? Şimdi bu yazımızda gerçek anlamda ödem konusuna eğileceğiz.

Ödem Nedir? Ödem, deri ve diğer dokularda, hücreler arası mesafede, normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunmasıdır.

Normal insandaki vücut sıvıları çeşitli güçlerin etkisi ile belirli alanlarda bulunurlar. Bu alanların başlıcaları; kan damarları, hücreler, hücreler arası mesafe, beyin omurilik mesafesi, karın boşluğu, akciğer, kalp zarı, eklem içi gibi alanlardır.

Ödem Neden Olur? Ödem oluşmasına neden olan faktörler; tamamen farklı hastalıklar neticesinde vücudun doğru şekilde çalışmamasıdır. Peki hangi hastalıkların oluşması sonucunda vücutta ödem oluşur?

Kalp Yetersizliği: Kalp kası yeterince çalışmaz, yani kalp yetersizliği oluşursa, kan vücutta dolaşması için atar damarlara yeterli şekilde pompalanmaz ve yer çekimine bağlı olarak önce ayak bileği etrafında ve bacaklarda; daha sonra kalçalar üzerinde, karın içinde ve daha ileride akciğerde sıvı birikmesine yani ödeme yol açar.

Böbrek Hastalıkları: Böbreğin kanı yeterince süzme işlemi yapmadığında, suyun birikmesi ve hidrostatik basıncın artması ya da böbrekten protein kaçağı olması nedeni ile basıncın düşmesi ödeme yol açar. İlk durumda ödem, kalp yetmezliğinde olduğu gibi öncelikle ayak bileği ve bacaklarda gelişirken, böbrekten protein kaçağı durumunda ayak bileğine ilaveten özellikle sabahları göz kapağı etrafında ve yüzde de ödem gelişir.

Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer yetersizliği yani sirozda, albümin yapılamaması nedeni ile basınç düşer ve kan plazması damar dışına sızarak ödeme neden olur.

İlaçlar: Vücutta su ve tuz tutulmasına yol açarak hidrostatik basıncı artıran ya da damar duvarlarını genişleterek doku direncini azaltan ilaçlar ödeme yol açar. En çok bilinenler hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı kalsiyum ilaçları, kadınlık hormonu östrojen, kortizon, bazı romatizma ilaçları gibi ilaçlardır.

Varisler: Bacaklardaki toplardamarlar bacakları besleyen kanın geri kalbe dönmesini sağlar. Eğer bu görevlerini yapacak şekilde yapısal bozukluklar olursa kan sıvısı yani plazma damar dışına sızar ve bacaklarda ödeme yol açar.

Hipotiroidi: Tiroid bezi yetersiz çalışırsa birçok organın fonksiyon bozulması ile birlikte vücutta su toplayan bazı maddelerin birikmesine neden olarak ödeme de yol açabilir.

Hamilelik: Burada hormonsal değişiklikler nedeni ile vücudun su-tuz tutması, yaygın ödem ve büyüyen rahmin pelvis içinden geçen büyük toplardamarlara baskı yapması nedeni ile bacaklarda varisler ve ödem sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Romatizma: Romatizmaların çoğunda iltihabi süreç nedeni ile eklem içindeki sıvı miktarı artar. Ayrıca eklem çevresi yumuşak dokularda da ödem görülebilir.

Ödem Tedavisi: Öncelikle ödemi yapan neden saptanıp onun tedavi edilmesi gereklidir. Genel olarak ödemi çözmenin en kolay yolu vücuttan sıvıyı uzaklaştırmaktır. Bu amaçla hekimlerin en çok kullandığı ilaçlar diüretik yani idrar söktürücü ilaçlardır.

Hastanın kendi başına çeşitli idrar söktürücü maddeler kullanarak vücuttan ödemi atmaya çalışması doğru değildir. Çünkü kontrolsüz olarak bu ilaçların kullanılması; vücuttan fazla sıvı kaybı, başta sodyum ve potasyum olmak üzere, elektrolitlerin kaybolmasına ve hastanın önemli zararlar görmesine yol açabilir.

Ödem Nasıl Atılır? Halk arasında kullanan bazı bitkisel çaylar ve otlar vücuttan su atılmasını sağlayabilir. Siyah çay, kahve idrar söktürücü etkileri olan maddelerdir. Ancak ödemi atıcı olarak kullanılmaları uygun değildir.

Ada çayı, ıhlamur, yeşil çay, kantaron otu,  anason, biberiye, rezene, nane limon çaylarının bir kısmı idrar yolu ile bir kısmı da bağırsakları hızlandırarak vücuttan sıvı atılmasını sağlayabilir. Bunların bir kısmı bağırsak düzenleyici olduğundan bağırsaktaki gazı giderip karın şişkinliğini azaltabilirler.

ÖDEM HAKKINDA UZMANLARA DANIŞMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

odem-nasil-atilir

Bu yazı ödem nedir ne demek neden oluşur nedenleri nasıl atılır giderilir oluşur için masaj kiraz sapı merhem hangi doktora gidilir hangi bölüm bakar tedavisi belirtileri sebepleri nelerdir çayı çorabı çözücü bitkiler diyeti sökücü attıran çaylar giderici jel hap kür konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın