Nikotin Nedir Zararları Etkileri Nasıl Temizlenir

0
592
Okunma

Bu yazımda sizlere, sigara alışkanlığının ana sebebi olan nikotin maddesinin insana zararları ve vücuda etkileri konusunda bilgi vermek istiyorum.

İlk önce dilerseniz nikotin nedir sorusuna ve nikotinin diğer bir kaç özelliğine kısaca göz gezdirip, uzun uzadıya zararlarını ve etkilerini bu tanımların arkasından konuşmaya başlayalım.

Nikotin Nedir? Tütün yapraklarında bulunan, kendine özgü bir kokusu olan, renksiz ve son derece zehirli bir sıvıdır.

Nikotinin Kimyasal Özellikleri: Periyodik tabloda Alkaloid sınıfındandır. Kimyasal formülü (CioHhN2) olarak geçer. 247°’de kaynamaktadır ve suda, çözünür. Bir sigara izmaritini suyun içine attığınız zaman değişen rengi kısa sürede görebilirsiniz. Tütün bitkisinde nikotin oranı yaklaşık % 2-7 arasında değişir.

Adlandırılması: Nikotin, “Nicotiana Tabacum” denilen tütün bitkisinden isim almıştır. Bu bitki de adını Portekizde bulunan Fransız Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain’ dan almıştır. Jean Nicot de Villemain, 1560 yılında tütün tohumlarını Brezilya’dan Paris’e göndererek çeşitliliği arttırdı ve nikotine bu sebepten ötürü onun adı verildi.

Kullanım Şekli: Esasen sigara sebebi ile çok miktarda kullanılan nikotini, yine tedavi etmek ve bu alışkanlığı yok etmek için yine nikotin kullanılır. Nikotin aslında sigarayı bırakmak için kullanılan tıbbi bir üründür. Bunun için patent alan nikotin sakızları, tabletleri, bantları ve spreyleri mevcuttur. Ayrıca nikotin bazı ağız ve diş problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Zaten nikotinin faydalarını merak edenler için verilecek tek örnek budur.

Nikotinin Zararları Etkileri? Nikotin salt olarak alınan bir madde asla olamaz. Kimse nikotin tüketimine ihtiyaç duymaz. Bizler nikotini sigara ile almakta ve bu sebeple nikotin bağımlısı olmaktayız. Aslında masum bir keyif gibi görünen bu alışkanlık, sigara faktörü ile çok vahim zararlar doğurabilmektedir.

– Nikotin kalp krizleri ve inmelere yol açabilmektedir. Kalp hızını, kan basıncını, kan şekerini ve solunum sayısını arttırır. Böylece, sigara içtikten sonra rahat hissetmemize rağmen, vücudumuzun göremediğimiz alanları ve kalbimiz daha hızlı çalışmaktadır.

– Nikotin alışkanlığı, tekrarlayan öksürük ve hırıltıya neden olabilir. Amfizem kronik bronşit gibi KOAH hastalığına da yol açabilir.

– Hamile bayanların sigara kullanması düşük, erken doğum ve ölü doğum riskini arttırmaktadır. Ayrıca bebeğin yarık damak ve yarık dudak ile doğma riskini de arttırmaktadır.

– Sigara kullanımı ve nikotin bağımlılığı ile kalp krizi, felç ve bacaklarda pıhtı oluşumunun meydana gelme ihtimali yükselir. Aşırı şekilde nikotin tüketimi tümörlere yol açabilir.

– Sigara kullanımı sonucunda nikotin bağımlısı olan ve nikotin alışkanlığından kurtulmak isteyen kişilerde; sinir, stres, uyku sorunları gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca nikotin yoksunluğunda kan basıncı ve kalp hızı da artar. Bu sebeple en güzeli hiç sigaraya başlamamaktır. Sigarayı bırakan kişilerde bu tip sıkıntıların yaşanması normaldir.

– Kan içerisinde bulunan beyaz kan hücreleri nikotinden aşırı derecede etkilenir. Bu beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve vücudu hastalık ve enfeksiyonlara karşı korur. Vücudun ve kanın nikotinden temizlenmemesi ile bu hücrelerin üretimi durur ve vücut hastalıklara açık hale gelir.

– Sigara kullanımı ile vücuda nikotin alınması diş sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebeptir. Sigara içen kişilerde sadece renk değişikliği ve diş sararması değil uzun vadede diş eti incelmesi gibi sorunlar görülür. Nikotin diş köklerine bakterilerin girişini kolaylaştırarak dişlerin zayıflamasına ve kötü bir ağız kokusuna da neden olur.

NİKOTİN HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAnikotin-nasil-temizlenir

Bu yazı nikotinin zararları etkileri yararları faydaları kandan temizlenmesi yan etkileri vücuda zararları etkisi içindeki maddeler nedir ne demek nelerde var ne işe yarar neye iyi gelir neden bağımlılık yapar nereden alınır nerede bulunur nasıl temizlenir vücuttan atılır elde edilir bir maddedir sakızı bandı nazal sprey fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın