Nane Çayı Nasıl Demlenir Faydaları Nedir

Sitemiz için yavaş yavaş yeni kategoriler belirleyip rekabet sahamızı belirlemeye başlıyoruz. Farkındayım daha yolun çok başındayız ama olmazsa olmaz bir kategoride daha ilk yazımızı paylaşıyoruz.

Bu konuda bitkisel çayların arasında benim için özel bir yeri olan nane çayının faydaları ve hazırlanışı hakkında kısa kısa bilgiler aktarmak istiyorum. Bakalım nane çayı nasıl hazırlanıyor ve ne işe yarıyor.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır? Taze nane yapraklarını elinizle 3-4 parçaya ayırdıktan sonra 24-48 saat süreyle kuruması için bekletin. Eğer 24 saat sonunda yapraklar tam kurumamışsa 1 gün süreyle daha bekletmelisiniz.

Naneler kuruduktan sonra bir demlik dolusu sıcak suya 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak 10-20 dakika süreyle demleyin. Çayı içmeden önce mutlaka süzün. İsterseniz limon ya da bal ile tatlandırabilirsiniz.

Nane Çayının Faydaları: Bu bitkisel çayın bir çok faydası mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Kaynarken buharını solumak burun tıkanıklığını giderir,

– Nane çayı içerseniz ise boğaz kuruluğuna iyi gelir,

– Gazı giderir, safra taşını çözer, mide bulantınız varsa alır,

– Kusma hissini geçirir, midede ekşime hissini azaltır, sindirime yardımcı olur,

– Ağız kokusunu alır, kas ağrılarını hafifletir, soğuk algınlığının daha çabuk iyileşmesine yardım eder,

– Alerjik öksürüğe ve astıma iyi gelir, stresi azaltarak insana sakinlik verir, hazımsızlığı giderir.

Nane Çayının Yan Etkileri: Nane çayının da aynen nane gibi faydalarının yanı sıra yan etkileri ve zararları mevcuttur. Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide sorunları olanların nane çayı içmesi ya da taze nane tüketmesi asla önerilmez. Bunun sebebi nanenin göğüste ve midede yanmaya neden olan bir bitki olmasından kaynaklanır.

Bazı insanlarda ise nane ne yazık ki alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bu tarz durumların görüldüğü kişilerde solunum güçlüğü, kaşıntı, boğaz kapanması, dudak kuruması, dil şişmesi gibi bulgular görülebilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız çok acil şekilde doktorunuzu arayınız.

Fazla Kullanımının Sonuçları: Çok fazla miktarda nane çayı tüketmek krampa, ishale, uyuşukluğa, kas ağrısına, kalp atış hızında düşmeye ve çarpıntıya neden olabilir.

UZMANLARIMIZA BİTKİ ÇAYLARI HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAPABİLİRSİNİZ

nane-cayi-nasil-yapilir

Bu yazı nane çayı ne işe yarar nelere iyi gelir ne kadar tüketilmeli nerede satılır neye yarar neye faydalı nane çayının cilde tüylere hormonlara faydaları zararları yan etkileri yapılışı hazırlanışı etkisi nane çayı nasıl içilir hazırlanır kaynatılır yapılır demlenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.