Mum Lekesi Ne ile Nasıl Çıkar

0
358
Okunma

Geçmiş yıllarda elektrikler kesildiğinde gaz lambaları sık şekilde kullanılırdı lakin ilerleyen dönemde bu ev aletlerinin yerini mumlar aldı. Fakat geçen zaman içerisinde mumlar da görevini bitirdi ve artık aynı amaç için elektrikli, pilli lambalar ve fenerler kullanılır hale geldi.

İlerleyen teknoloji sonrasında mumlar artık hemen hemen tamamen dekoratif amaçlı kullanılmaya başlandı. Baş başa bir akşam yemeğinde ya da evin içerisindeki atmosferi değiştirmek için hanımların neredeyse tümü artık mum kullanıyor.

Teknoloji ne kadar ilerlese de değişmeyen tek şey var o da; mum yakıldığında yere, elbiselere, duvara, halıya, koltuğa, masaya, cama sıçrayan veya dökülen mum lekeleri. Bu konuda teknoloji pek bir şey yapamasa da ev hanımları pratik çözümlerle bu sorunu aşmış görünüyor. Şimdi sizlere kısaca mum lekesi nasıl çıkar bunu anlatalım.

Giysiden / Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar? Giysilerden mum lekesini çıkarmak için 2 farklı yöntem uygulanabilir. Özellikle koltuk ve kanepeye damlayan mum lekeleri başta olmak üzere her türlü pantolon ve elbiseye damlayan mum lekeleri için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

– Mumun damladığı bölgeye bir buz torbası koymalısınız böylece mumun iyice katılaşmasını sağladıktan sonra kazıyarak çıkartabilirsiniz.

– Giysilerinizin yıpranmaması için plastik nesnelerle kazımayı tercih edin.

– Kazıma işlemi bittikten sonra kalan mum parçalarını çıkarmak için ütü ve beyaz bir kağıda ihtiyacımız var.

– Kağıdı mum lekesi olan giysinin yada kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.

– Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kağıt koyun. Mum, kağıda geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin. Tüm mum lekesini çıkarıncaya kadar işlemi kağıdın temiz taraflarıyla da yapmaya devam edin.

Başka bir yöntem ise; su ile karbonatı karıştırıp macun haline getirin. Bu macunu mum lekesi olmuş yerleri ovularak siliniz. Sonrada yıkayıp kurumaya bırakın.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

– Mumun damladığı bölgeye bir buz torbası koymalısınız böylece mumun iyice katılaşmasını sağladıktan sonra kazıyarak çıkartabilirsiniz.

– Halınızın yıpranmaması için plastik nesnelerle kazımayı tercih edin.

– Kazıma işlemi bittikten sonra kalan mum parçalarını çıkarmak için elektrik süpürgesi kullanmanız yeterli olacaktır.

Mobilyadan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

– Mumun damladığı bölgeye bir buz torbası koymalısınız böylece mumun iyice katılaşmasını sağladıktan sonra kazıyarak çıkartabilirsiniz.

– Mobilyaların yıpranmaması için plastik nesnelerle kazımayı tercih edin.

– Mobilyaların yüzeyini çizmemek için nazik davranmalısınız, bu nedenle bir miktar mum lekesi  kalabilir. Bunun içinde yumuşak ve temiz bez kullanıp bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Camdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

– Mum damlayan cam bardak, cam mumluk, şamdan ya da dekoratif eşyanızı buzluğa koyarak mumum katılaşmasını sağlayın.

– Birkaç saat geçtikten sora, küt ağızlı bir bıçak kullanarak mum damlasını çıkartmaya çalışın.

– Mumun kolayca yerinden çıkması gerekir. Kalan mum lekesi veya kalıntısını ise cam kabı, sabunlu sıcak suyla yıkayarak çıkartabilirsiniz.

MUM LEKESİ VE MUM LEKELERİ HAKKINDA DAHA FAZLA PÜF NOKTASINA ULAŞMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mum-lekesi-nasil-cikar

Bu yazı mum lekesi ne ile çıkar mum lekesini ne çıkartır nasıl çıkar halıdan mobilyadan koltuktan ne iyi gelir ne yapılır mum lekeleri nasıl temizlenir yok edilir pratik çözüm püf noktaları mum damlası nasıl yok edilir kumaşa halıya damlayan mum lekesi ayakkabıdan elbiseden kottan pantolondan zeminden kadifeden nasıl çıkar konusunda yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın