Moringa Çayı Nedir Ne işe Yarar

0
661
Okunma

Son dönemde özellikle zayıflamak isteyenlerin gözdesi haline gelen bitkisel bir çay olan moringa çayı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Moringa nedir, moringa çayı nasıl yapılır ve kullanılır, moringa çayının faydaları, zararları ve yan etkileri nelerdir hepsini kısa kısa anlatacağım.

Moringa Nedir? Moringa oleifera, Kuzey Hindistan ve Güney Asya’ya özgü çeşitli adları bulunan bir ağaç çeşididir. Mucize ağacı, sillindir ağacı ve davul ağacı gibi pek çok isimleri de vardır. Yaprak, toz, yağ ve kapsül şekline getirilmiş halinin kullanımı yaygındır.

Mucize ağacı olarak da bilinen moringa ağacının neredeyse bütün parçaları tüketilir. Ancak besin değerinden en zengin olan kısım yapraklarıdır. Yaprakları; A, C ve E vitaminlerini ve vücut için gerekli 9 çeşit aminoasiti içermektedir. 100 gram moringa ağacı yaprağında; 4 adet havucun içerdiği kadar A vitamini, 7 adet portakal kadar C vitamini ve 3 adet muz kadar potasyum minerali bulunmaktadır. Aynı zamanda 21 gram moringa yaprağı 2 gram protein de içermektedir.

Moringa Çayının Faydaları: En dikkat çeken özelliği elbette ki zayıflamaya olan etkisi. Moringa ağacı, metabolizmaya karşı uyarıcı etki gösterir ve vücudu enerji harcayarak fazladan kalori yakmasına teşvik eder. Moringa yüksek kan şekerinin düşürülmesinde etkili olduğu için tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayabilir. Bu durum da vücuda fazladan kalori alınmasını engeller. Lakin zayıflama ve kilo verme dışında farklı konularda da faydası olan bir çay türüdür moringa.

– İçeriğindeki klorotik asit sayesinde vücutta şeker emilini yavaşlatır ve kan şekerinin düşürülmesine etki eder. Bu yüzden diyabet hastaları için faydaları vardır.

– Anti-inflamatuar özelliğinden ve 9 çeşit aminoasit içermesinden dolayı düzenli egzersiz yapanlar ve atletler için faydalı olabilir. Protein kaynağı da olması egzersiz sonrası için iyi bir besin takviyesi sayılabilir.

– Antioksidan kaynağı olması sayesinde karaciğerde oluşan toksititeyi ve zararlı maddeleri azaltabilir.

E vitamini açısından zengin olması sayesinde hem cilt hem de beyin sağlığına faydaları vardır.

– Moringa yapraklarının özellikle çiçek ve tohum kısımları antioksidan açıdan zengindir. Antioksidan içermeleri sayesinde vücutta bulunan farklı organların hücrelerinde oluşan hasarın onarılmasına ve düzgün çalışmasına katkı sağlarlar.

– Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması kalp ve damar hastalıkları riskini arttırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda moringanın kolesterolün düşürülmesine katkı sağladığı görülmüştür.

Moringa Çayı Tarifi: Moringa çayı çoğunlukla tek kullanımlık poşetler halinde satılmaktadır. 1 bardak kaynamış suyun içerisine poşet çay ilave edilip 3-5 dakika demlendikten sonra tüketilebilir.

Eğer elinizde moringa yaprağı varsa; yaprağın ilk olarak kurutulması gerekir. Kurutulmuş yaprak ezildikten sonra kaynamış suyun içerisine eklenip demlenebilir ve çay hazırlanabilir. Hazırlanan çayın yemeklerden 30-60 dakika önce içilmesi iştah metabolizmasında da etkili olur. Dikkat edilmesi gereken kısım moringa çayının günde maksimum 2 fincan içilmesi gerektiğidir.

Kimler Kullanabilir? Moringa çayı sıklıkla kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Metabolizmanın hızlanmasına ve ödem atımına yardımcı olduğundan kilo verme sürecini olumlu yönde etkiler. Ancak yan etkilerinin oluşmaması için tüketilen miktara dikkat edilmelidir. Kilo verme problemi olan kişiler, yüksek kolesterol ve yüksek şeker rahatsızlığı bulunan bireyler bu çayı tüketebilir. Emziren annelerin belirli bir aydan sonra doktorlarına danışarak bu çayı içmeleri önerilir.

MORİNGA ÇAYI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı moringa çayının yan etkileri faydaları içindekiler nelerdir özellikleri fiyatları içinde hangi bitkiler var kullanım şekli etkileri nedir ne işe yarar neye iyi gelir ne zaman içilir kullanılmalı nereden alınır nasıl yapılır kullanılır nasıldır zayıflatır yetiştirilir kullananlar canan karatay ekşi içeriği sipariş maranki n11 kullanıcı yorumları hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın