Misvak Nedir Nasıl Açılır Kullanılır

0
523
Okunma

Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir yeri olan misvak kullanımı ve misvakın faydalarını anlatacağız bu yazımızda.

Bakalım misvak nedir, nasıl açılır ve kullanılır, misvakın faydaları ve zararları nelerdir beraber görelim.

Misvak Nedir? Misvak, Erak ağacından yapılan çubuktur. İnce lifleri ve kendine has kokusu vardır. Tükürük ile etkileşime girdiğinde bir sıvı salgılar.

Eski asırlardan beri insanlar tarafından kullanılan bu fırça, macunu içinde olan bir fırçadır. Doğu Afrikadan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay, formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenen bir bitkidir.

Misvak Nasıl Açılır? Öncelikle bir parmak kalınlığında poşetli misvağınızı alıyorsunuz. Aldığınız misvağa dikkat ediniz kuru olmasın. Zira kuru ve ince olanların genelde lifleri kurumuş oluyor. Misvağın ucunu açmak için önce suda bekletilir, diye genel bir kanı vardır. Ama siz zaten yumuşak misvak aldıysanız buna gerek yoktur. Misvağınız hem esnek hem de tırnağınızla kazıdığınızda soyuluyorsa, sorun yok demektir. Yani kabuğu o kadar yumuşak olmalıdır. Ardından misvağınızı ucundan 1 cm kadar soymalısınız.

Misvak Nasıl Kullanılır? Misvak, diş fırçalar gibi yukarıdan aşağıya değil de enlemesine kullanılır. Siz dişlerinize misvağı sürmeye başlayınca, misvak tükürüğünüzle etkileşime geçerek bir salgı oluşturur. Bu salgının içindeki maddeler hem dişlerinizi, hem diş etlerinizi, hem damağınızı temizler.

Misvak Nasıl Saklanır? Misvak sürekli açıkta kalırsa kurur. Sürekli kapta da kalırsa küflenir, kokar. Bu nedenle şimdilerde misvaklar beyaz kaplarla satılıyorlar. Bu kapların altında delik oluyor. Ne tamamen kurutuyor misvağı, ne de kokmasına zemin hazırlıyor.

Misvakın Faydaları Nelerdir? Misvak kullanımının ağız ve diş sağlığı konusunda birçok faydası vardır. Bu yararları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Diş eti hastalıklarına neden olan bakterileri yok eder.
Diş taşı oluşumunu önemli ölçüde önler.
– Dişleri çürüklere karşı korur.

– Ağızdaki kötü kokuyu ve diş lekelerini temizler.
– Ağızda güzel bir koku bırakır.
– Birbirine paralel saçakları sayesinde diş aralarını etkili bir biçimde temizler.

– Salgılanan tükürük miktarını arttırır ve bu sayede ağız kuruluğunu önler.
– Sesi berraklaştırır.
– Dişleri parlatır. Damağı güçlendirir.

MİSVAK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

misvak-nasil-acilir

Bu yazı misvakın hikayesi yararı önemi özellikleri faydaları yararları nedir ne kadar ne demek misvak neşriyat nasıl kullanılır açılır muhafaza edilir tutulur tozu yapımı yağı ucu nasıl açılır yumuşatılır ne işe yarar neye iyi gelir açma ağacı suyu satış al kullanımı hadis kullanmak ile ilgili hadisler özü çeşitleri çayı zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın