Mısır Yağının Saça Cilde Faydaları ve Zararları

0
1105
Okunma

Ülkemizde ay çiçek yağından sonra en çok kullanılan yağ çeşidi mısır yağı veya mısır özü yağı desek yanlış söylemiş sayılmayız.

Bu yazımızda sizlere mısır yağının özellikleri, faydaları ve zararları ile kullanımı hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Mısır Yağının Özellikleri: %60 çoklu doymamış yağ, %25 tekli doymamış yağ ve %10 doymuş yağ içermektedir. Bu nedenle de, kandaki kolesterol düzeyinin düşmesine neden olmaktadır. Mısır yağı, doymuş yağların yerine yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asidi barındırır.

Mısır Yağının Faydaları: Yapılan araştırmalarda, kolesterolün bağırsaklardan emilimini engelleyen, fitosterollerin kan kolesterol düzeyini düşürmekte olan etkisi büyüktür. 100 gram mısır yağı, 968 miligram fitosterol içermektedir. Bu, diğer yağlar içinde en fazla olan orandır.

Mısır yağı, serbest fitesterollerini esterlerin doğal karışımını içeren tek ürün olması ile ünlüdür. Yapılan araştırmalarda, çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olan diyetin, kan basıncı yüksek insanlarda, normal seviyeye düşürücü etkisi kanıtlanmıştır.

Mısır yağı, iki esansiyel yağ asidinden biri olan, büyüme ve sağlık için gerekli olan linoleik asit bakımından zengin bir kaynaktır. Mısır yağı, tokoferoller içerdiğinden önemlidir. Antioksidan etkisi olan bu madde, E vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Mısır yağında bulunan tokoferoller; alfa-tokoferol, beta-tokoferol, beta- tokoferol, gama-tokoferol ve delta tokoferoldür.

Mısır yağı, trans yağın azaltılması için kullanılması gereken bir yağdır. Laboratuvar çalışmaları, kızartmalarda pamuk yağına en yakın olan yağın mısır yağı olduğu ortaya çıkmıştır. Mısır, lif yönünden zengin bir besindir. Bol lif, sindirim sisteminin çalışmasında çok önemli bir yol izler ve kabızlığı önler. Koroner kalp hastalığı riskini azaltır. İçerdiği karbonhidrat ile enerji verir. A vitamini barındırmasından dolayı, gözleri kuvvetlendirir, kan yapıcıdır. Mideyi düzene sokar ve gastrite iyi gelir. Kolesterolü düşürür, damar sertliğini önler.

MISIR YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAmisir-yaginin-cilde-faydalari

Bu yazı mısır yağının saça faydaları cilde zararları yapımı faydası yan etkileri kaynama noktası özellikleri yoğunluğu kırılma indisi hidrolizi yapılışı nedir nerede kullanılır yetişir üretilir nasıl yapılır kaç kalori çıkarılır mısır özü yağı fiyatları üretimi sağlıklı mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın