Mısır Ekmeğinin Faydaları ve Zararları

2
8752
Okunma

Bu yazımızda özellikle Karadeniz bölgesinde yoğun olarak tüketilen bir ekmek türü olan mısır ekmeğinin faydalarını anlatmak için yazıyoruz.

Mısır ekmeği, özel mısır unu kullanılarak hazırlanan bir ekmek türüdür. Ülkemizde beğenilerek tüketilen bu ekmek türü, pek çok pastahane ve fırında günlük olarak hazırlanıp satılıyor.

Şimdi sözü daha fazla uzatmadan ilk önce mısır ekmeğini neden tercih etmemiz gerektiğini; mısır ekmeğinin besin değerlerini görerek başlayalım.

Mısırın Besin Değeri: Mısır içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Tam bir potasyum deposudur, zengin miktarda karbonhidrat içermektedir. Protein açısından da zengin olan mısır doymamış yağlar ve sodyum da içerir.

Kalsiyum ve demir içeren mısır, kalsiyum açısından çok zengin olmamasına rağmen vücudun ihtiyaç duyduğu çok az bir kısmı karşılayabilir. Bunun dışında magnezyum içermektedir. Mısır ayrıca B-6 ve B-12 vitaminleri açısından zengindir. Bir dilim mısır ekmeği yaklaşık 30 gramdır ve bu da 94 kaloriye denk gelir.

Mısır Ekmeğinin Faydaları: Mısır ekmeğinin bilinen en önemli faydalarını aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

– Mısır ekmeği, yapısında bulunan enerji ile kalori ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Bu özel ekmek olarak karbonhidrat ağırlıklıdır. Ancak diğer ekmeklere nazaran yapısında daha fazla protein içeriği barındırır. Spor yapanlar için idealdir.

– Mısır ekmeğinin içeriğinde magnezyum da yüksek oranda bulunur. Bu magnezyum minerali sayesinde bağırsaklara büyük yarar sağlar ve daha verimli çalışmalarını etkiler. Bağırsak hastalıklarının önlenmesi için oldukça etkilidir.

– Bu özel ekmeğin içeriğinde insanlar için faydalı olan pek çok lifleri de bulunur. 100 gram mısır ekmeğinde yaklaşık olarak 1 gram lif bulunur ve bu sağlık için çok faydalıdır.

– Mısır ekmeği içeriğinde doğal olarak mısır yağı barındırır. Bu sayede kolesterol seviyesinin normal seviyede kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında mısır yağı cilt için de önemli yararlar sağlar.

– Mısır ekmeği insanların ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve E vitaminlerini yapısını barındırır. Günlük, düzenli olarak mısır ekmeği tüketmek bu vitaminlerin düzenli olarak vücuda alınmasını sağlar.

– Mısır ekmeği hem yemeklerin yanında hem de kahvaltı sofralarında değişik kahvaltılıklar ile birlikte tüketilebilir.

MISIR EKMEĞİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

misir-ekmeginin-faydalari

Bu yazı mısır ekmeğinin faydaları ve zararları tarifi yapımı kalorisi yanında ne yenir tarihçesi glisemik indeksi kıvamı nasıl olmalı faydası yararları yan etkileri neye iyi gelir ne işe yarar nerede meşhur nedir neyle yenir nereden alınır nerede bulunur fiyatı satış satın al nasıl yapılır yumuşak olur pişirilir tarifi cahide yoğurt glutensiz ne konur maya konur mu gluten şeker maya var mı kaç kalori özellikleri besin değeri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: mısırekmeğıfaydaları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın