Migrene Ne iyi Gelir Kesin Bitkisel Çözüm

0
740
Okunma

Sürekli şekilde yoğun şiddette oluşan baş ağrılarına migren denmektedir. Bu yazımızda migrene iyi gelen bitkileri, yiyecekleri ve doğal çözümleri sizlere anlatmaya çalışacağız.

Migrene Bitkisel Çözüm: Migren ağrıları için Arslan pençesi kür olarak kullanılır. Başarı oranı çok yüksek olan bu bitkinin önerilen kullanma şekline göre uygulanması çok önemlidir. Aslanpençesi kürü özellikle bayanların adet öncesi tetiklenen migrene karşı da oldukça etkilidir.

Hazırlanışı: 4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslan pençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılarak hafif ateşte 2 dakika kaynatılmaya devam edilir. İkinci dakikadan sonra sıcaklığını kaybettirmeden 10 dakika demlenir. Daha sonra soğuması beklenir ve süzülür.

Demleme işlemi tamamlandığında mutlaka süzme işleminin yapılması gerekmektedir. 1 ay boyunca bir gün arayla (gün aşırı) 1 su bardağı içilir. 1 aydan sonra 15 gün ara verilir. 15 günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada 2 defa birer bardak içilir. 6 aydan sonra dönem dönem uygulanır.

Uyarı: Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra daha fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyin, süzerek bitkiyi ayırınız.

Dikkat: Arslan pençesi çayı kullanırken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir şekilde tatlandırıcı veya başka bir madde kesinlikle ilave edilmez. Yemek yedikten 1 saat sonra içilir. Arslan pençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlemeyin. Hazırlanan arslan pençesinin arta kalanı buzdolabında en fazla 3 gün korunabilir.

Migreni Olanlar İçin Bazı Öneriler

– Düzenli bir uyku düzeniniz olsun, ne çok fazla ne de gerektiğinden daha az uyuyun.

– Vücudunuzun susuz kalmamasına ve çok fazla aç kalmamaya özen gösterin. Yanınızda bir şişe su ve atıştırmalık bir şeyler bulundurun.

– Gün içerisinde neler yediğinizi takip edin. Ne yazık ki en çok sevdiğimiz şeyler migrenin dostu değil ve bunları tükettiğimizde migren sıkıntılarımızın artma riski var. Bu yiyeceklerin başında ise çikolata geliyor. Elbette ne yediğiniz kadar ne kadar yediğiniz de önemli. Yani daha fazla çikolata tüketmek migren problemlerinin doğma riskini de arttırabiliyor.

– Daha fazla hareket edin ve her gün düzenli spor yapmaya çalışın. Bazı uzmanlara göre yoga migrenin dostu olan faaliyetlerden birisi. Ancak bazen de çok şiddetli, çok hızlı yapılan ya da vücudu susuz bırakan sporlar migrenin tetikleyicisi olabiliyor. O yüzden daha ılımlı faaliyetler seçin ve vücudunuzun susuz kalmamasına özen gösterin. Eğer özel durumunuz varsa ya da yaptığınız spor migreni tetikliyorsa doktorunuza danışın ve size uygun bir egzersiz programı belirleyin.

– Stresinizi yönetmeyi öğrenmeye çalışın. Elbette stresi tamamen yok etmeniz pek mümkün değil, ancak öğreneceğiniz bazı teknikler ya da meditasyon stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Migren Ağrılarına İyi Gelmeyenler: Aşağıda sıralanan yiyecek ve içecek çeşitleri migrene iyi gelmeyen besin gruplarıdır. Mümkün olduğunca bu yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Alkol (Kırmızı şarap ve bira başta olmak üzere), Gazlı içecekler, Kahve, çay, Çikolata, İşlenmiş etler, Konserve yiyecekler, Tütsülenmiş peynirler, Gıda katkı maddesi içerikli besinler, Yapay tatlandırıcılar.

MİGREN HASTALIĞI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

migrene-ne-iyi-gelir
Migrene Ne iyi Gelir

Bu yazı migrene iyi gelen ilaçlar yağlar dualar içecekler şeyler meyveler müzik çaylar iğne hareketler masaj besinler bitkiler taşlar egzersizler iyi gelmeyen ne iyi gelmez hacamat ne iyi gelir bitkisel doğal çözüm kesin çare son nasıl geçer önlenir geçirilir kesilir teşhis tedavi edilir migreni ne tetikler tetikleyen ne geçirir olan ne yememeli olanlar tetikleyen konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın