Midenin Görevi Yeri ve Bölümleri Nedir

mide-ne-ise-yarar

Akşam üzeri midemden gelen seslerin ardından bu yazıyı araştırma ve yazma gereksinimi hissettim.

Aslına bakarsanız benim midemden gelen seslerin nedeni açlık olsa da, hem midenin görevleri hem de midenin nasıl çalıştığını araştırmak biraz işime geldi.

Ufak bir araştırmanın ardından mide hakkında toplayabildiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Mide Nedir? Mide karnın sol üst tarafında olan organımızdır. Mide sindirim sistemimizin en önemli organıdır. Yediğimiz gıdaların mideye girmesiyle, mide enzimleri ile parçalanır. Parçalanan gıdalar, ince bağırsağa yollanır. Burada emilim yapılarak kana geçirilir.

Midenin Bölümleri: Mide 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Fundus, Kardia, Korpus (gövde), Antrum (midenin son bölümü)

Mide Nasıl Çalışır? Mide içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılar.

Midenin içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır. Bu işlemin sonucunda krem kıvamına gelerek yarı sıvı bir madde meydana getirir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar yoluyla emilecek dereceye gelince, az ölçülerde pilor kanalını geçit yaparak 12 parmak bağırsağına geçmektedir.

Sıvıların mideden ayrılmasıyla katı maddelerden daha çabuktur ve mideyi boşaltması yakinen 20 dakikayı almaktadır. Katı-sıvı karışımı maddenin mideden ayrılışı ile 1.5 saati bulur. Mide salgı yapan bir organdır. İç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretmektedir.

Midenin Görevleri: Hayati önem taşıyan bir organ olan midenin özellikle sindirim ile alakalı yoğun görevleri mevcuttur. Midenin görevlerini ve ne işe yaradığını şu şekilde sıralayabiliriz.

– Yediğimiz gıdaları midenin asit ve enzimleri kimyasal olarak parçalar,

– Gıdaları parçalayarak vücut için değerlendirecek hale getirir,

– Parçalanan gıdalar bağırsağa sevkeder,

– Yediğimiz gıdaları sıvılaştırarak sindirim sistemine katkıda bulunur,

– Gıdaları ayrıştırmak ve sindirimi kolay yapmayı sağlamaktır,

– Mide duvarında oluşan deliklerden korunmak için kendini korur.

Mide Hastalıkları: Mide hastalıklarını 7 ana madde halinde toplamak mümkündür. Site içerisinde farklı bölümlerde bu hastalıklar ile daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Mide Kanseri, Reflü, Gastrit, Hazımsızlık, Mide Ülseri, Mide yanması ve Mide tembelliği belli başlı mide hastalıklarıdır.

MİDE HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? ÇEKİNMEDEN YAZIYA YORUM YAPIN, UZMANLARIMIZ EN KISA SÜREDE CEVAPLAYACAKTIR

mide-nasil-calisir

Bu yazı midenin görevi yeri bölümleri alınması görevleri yapısı içi arterleri anatomisi nerede neden yanar ne işe yarar ne tarafta nedir neden ağrır şişer bulanır guruldar nasıl çalışır yıkanır küçülür temizlenir bulantısı ağrısı hastalıkları rahatsızlıkları nelerdir özellikleri ne işe yarar mide organı boşaltım sindirim konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.