Mideden Ses Gelmesi Karın Guruldaması Nedir

0
1360
Okunma

Eminim ki hepinizin başına mideden ses gelmesi denilen ve halk arasında karın guruldaması olarak nitelenen sorun gelmiştir. Aslında sorun demek biraz abartı olabilir fakat yine de pek hoş karşılanan bir durum değildir mideden ses gelmesi.

Şahsen benim bir kaç kez olur olmadık yerde yaşadığım mideden gelen ses yüzünden utandığım ve renkten renge girdiğim oldu. Peki mideden gelen değişik seslerin sebebi nedir? Belirli veya kesin bir zararı olmasa dahi bu olur olmadık zamanda bizleri gülünç duruma düşüren seslere çözüm nasıl bulunur?

Bu yazımızda sizleri mideden gelen ses ve karın guruldaması hakkında bilgi sahibi yapmak istiyorum. Dilerseniz ilk önce mideden ses gelmesinin nedenleri konusunda bilgilendirelim.

Mideden Ses Gelmesinin Nedenleri: Mide veya karından gelen ses genel olarak şu sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Açlık: Guruldama sesi vücudunuzun size yemek yemeyi hatırlatmak için verdiği bir sinyal olabilir. Uzun süre aç kalan ya da belirli bir zaman diliminde beslenmeye alışkın olan mideden gelen sesin sebebi basit bir açlık sinyali olma ihtimali oldukça fazladır.

Bağırsak Rahatsızlıkları: Hassas bağırsak sendromu, kabızlık ve ishal gibi bazı bağırsak kaynaklı sorunlar mideden ses gelmesine neden olabilir.içerebilir.

Uykusuzluk: Belirli bir uyku ve sindirim düzenine alışkın olan mide, uzun süre uykusuz kaldığında sizi uyarmak için ses çıkarabilir.

Besin Duyarlılığı: Mide, alışkın olmadığı besinleri sindirmeye çalıştığında veya bozuk ürünler tükettiği zaman bu besinleri sindirmeye ve işlemeye çalıştığında alışık olmadığınız sesler duyabilirsiniz.

Hareketsizlik: Egzersiz yapmayan insanlarda, midede guruldama, kabızlık ve mide krampı gibi sese neden olan rahatsızlıklar oluşabilir.

Asitli İçecekler: Özellikle aç karnına tüketilen asitli içecekler; gaz, geğirme ve guruldama gibi rahatsızlıkları tetikler.

Hızlı Yemek Yeme: Hızlı yemek yiyen insanlar genellikle yemeklerini uygun şekilde çiğnemeyi ihmal eder ve bu esnada çokça hava yutarlar. Sonuç olarak bu hava mideden çıkan sese ve guruldamaya neden olur.

Mideden Gelen Ses Nasıl Geçer? Size sıralayacağımız basit ama önemli uyarıları dikkate almanız ve hayat standardı olarak belirlemeniz durumunda karın guruldamasına ve mideden gelen sese çözüm sağlamış olursunuz.

– Günde en az 2 litre, hatta yaz aylarında en az 3 litre su tüketmeniz ve sindirimi rahatlatmak iyi bir yöntem.

– Ayak üstü beslenme ve fast food türü yeme alışkanlıklarından vazgeçmelisiniz.

– Asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmeli hatta tamamen bırakmalısınız.

– Öğünlerde az besin tüketmek ve daha çok sayıda öğün ile beslenmek.

– Hızlı yeme alışkanlığı ile alkol ve sigaradan uzak durmak.

– Uykuyu yeteri derecede almak ve haftada en az 1-2 kere egzersiz yapmak bu sorundan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

Not: Nane çayı, papatya çayı ve zencefil çayı tüketmek mideden gelen seslere ve karın guruldamasına bitkisel çözüm sağlayacaktır.

MİDEDEN VE KARINDAN GELEN SESLER HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karin-guruldamasi-ne-iyi-gelir

Bu yazı karın guruldamasına ne iyi gelir bitkisel kesin çare son ilaç çözüm hangi doktor bakar için dua ne yapılır ne yapmalı hangi doktora gidilir nasıl gider olur geçer neden olur nedeni durdurulur tedavi edilir oluşur mideden ses gelmesi nasıl önlenir nedir abdesti bozar mı su sesleri gaz sesi çıkan gaz ve ishal konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: karnimizdan neden tuhaf sesler gelir?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın