Mide Yanmasına iyi Gelen Çaylar İlaçlar Nedir

1
731
Okunma

Çağımızın ne yazık ki en sık rastlanan rahatsızlıklarından birisi mide yanmasıdır. Özellikle sağlıksız beslenme, genetiği ile oynanmış besinler ve mide dokusuna zarar verecek derecede acı veya ağır gıdalar tüketmek mide yanmasına neden olmaktadır.

Aslına bakarsanız mide yanması sorunundan korunmanın en iyi yolu yedikleriniz dikkat etmenizdir. Lakin oldu ya yemeği biraz abarttınız diyelim, işte şimdi bu zamane hastalığına karşı neler yapabiliriz bunları öğrenelim. Çok basit yöntemlerle evde mide yanmasını geçiren ve kesen her türlü alternatif tedavi yöntemini sizlere anlatmak istiyorum.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
Mide yanmasının temel nedeni aşırı mide asidi üretimidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır ve midenizde herhangi bir yara varsa bu bölgede yanma yaratabilir. Reflü hastalığı olanlarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar.

Tüm bu belirtileri hafifletmek için öncelikle mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Sizlere bu konuda öneri anti asit ilaçlar olacaktır (talcid, rennin, gaviscon) gibi tabletler mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltır. Bu çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerden temin etmeniz mümkündür.

Şimdi gelelim asıl konumuza. İlaç kullanmak istemeyenler tamamen doğal yöntemlerle mide yanmasına karşı kesin çözüm sağlayabilir.

Mide Yanması için Bitkisel Tedavi
– Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitki çayları arasındadır. Her iki çayda sindirime yardımcı olur. Çayı demledikten sonra bir süre soğumasını bekleyip öyle için. 1 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

– Bal; mide asidi ve ülserin neden olduğu ağrılar için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırarak yemek midenizi sakinleştirecektir.

– Eğer mide yanması aşırı gaz nedeniyle oluyorsa sırtınız dik biçimde oturun ve elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yapın. Yavaş bir yürüyüşte gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

– Stres mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına yol açabilir. Stresi mutlaka kontrol altına alabileceğiniz bir yöntem bulmalısınız. Spor, hobiler, nefes alma tekniklerini kullanabilirsiniz.

– Muz yemek mide yanmasını bir miktar azaltır.

– Yemekten sonra uzanmayın. Sırtınız dik olarak ayaklarınızı uzatın. Bu şekilde mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önleyebilirsiniz.

– Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakın.

– Yatarken başınızı yastıklarla destekleyerek yukarıda tutun.

Mide Yanmasından Korunmak İçin
Yediğiniz yemekler nedeniyle mide yanması yaşıyorsanız yediklerinize ve içtiğiniz ürünlere özen göstermelisiniz. Örneğin fazla kahve ve çay tüketmek, kola gibi gazlı içecekler içmek, yağlı yemekler, sindirimi zor et yemekleri, aşırı baharatlı gıdalar ve hazır yiyecekler mide yanmasının başlıca nedenleri arasındadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yukarıdaki anlatılan doğal çözümler ve yöntemlerle mide yanmasını bir süreliğine hafifletebilirsiniz ancak bu yöntemler sadece geçici bir çözüm olarak kullanılmalıdır. Tekrar eden mide yanması yazının başında belirttiğim gibi farklı bir sağlık sorunun bir belirtisi olarak yaşanabilir. Bu tip yanmaların tedavisi nedenine bağlı olarak antibiyotikle, ağrı kesicilerle ve gereken durumlarda ameliyatla yapılabilmektedir.

MİDE YANMASI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAmide-yanmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı mide yanmasına iyi gelen bitkiler meyve ilaç çaylar doğal sebzeler meyve suyu şuruplar dua doğal kesin bitkisel çözüm çare evde son tedavisi soda ne yapmalı ne yapılır için ilaç tablet şurup lansor ne yapmam lazım nasıl geçer tedavi edilir hissedilir beslenmeli bişey ve gaz şişkinlik mide yanmasını ne önler süt geçirir mi önleyen ilaçlar ne keser hemen ne geçirir geçiren konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: mide yanmasina bitkiler

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın