Mide Spazmı Nedir Ne Demek Nasıl Geçer

0
1065
Okunma

Özellikle yemeği çok kaçıranların veya hızlı şekilde yemek yiyenlerin sık sık başına gelen bir durum olan mide spazmı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Mide spazmı nedenleri ve tedavisi ile, mide spazmına iyi gelen şeyler hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

Mide Spazmı Nedir? Mide spazmı mide kaslarının aşırı kasılması veya seğirmesi durumudur. Bazen karında görülen diğer kas krampları için de mide spazmı ifadesi kullanılabilmektedir.

Mide Spazmı Nedenleri: Midenin kaslarının aşırı kasılmasını sağlayan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bunlar neler olabilir; aşırı stres, ağır psikolojik travmalar, ağır bir yemek yerken özellikle mideyi havayla doldurmak veya çok sinirli ve kızgın olduğumuzda hızlı yemek yemek sonucunda ortaya çıkabilir.

Ayrıca bu durumlara ek olarak mideye ait bir takım hastalıklar mide spazmını tetikleyebilir; ülser, ağır gastrit ve mide kanseri gibi durumlarla, mide çıkışında tıkanıklık yapabilecek sebepleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilir.

Mide Spazmı Belirtileri: İlk belirti ağrıdır. Bu ağrı kramp, yanma, saplanma veya yırtılma şeklinde tanımlanabilmektedir. Kısa aralıklarla gelip gidebilir.

Diğer belirtiler şunlardır: Karın gerginliği, Çok az miktarda yemek yedikten sonra bile şişkinlik hissi, Aşırı bulantı, bazen kusma, Kan kusma veya dışkıda kan, İştah kaybı, Bazen karında aşırı hassasiyet

Hematoma gibi karın duvarına dair sorunların dahil olduğu mide spazmı durumlarında etkilenen bölgeye baskı uygulandığı zaman şişme ve kızarıklık görülebilir.

Mide Spazmı Tedavisi: Tedavilerin birçoğu sadece mide spazmını yok etmekten ziyade altta yatan nedenleri gidermeye yöneliktir. Mide spazmına iyi gelen yöntemler şunlardır:

İlaç Tedavisi: Kullanılan ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz.

Antibiyotikler: H. Pilori veya bakteriyel gastroenterit gibi vakalarda antibiyotikler kullanılır.

Antasit: Gastrit veya ülserin neden olduğu mide spazmı antasitlerle ve mide asidini baskılayan ilaçlarla tedavi edilir.

Kortikosteroidler: Otoimmün gastrit ve iltihaplı bağırsak hastalığında kortikosteroid ilaçlar kullanılır.

Ağrı Kesiciler: Mide spazmı ağrısından kurtulmak için reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir.

Ev Tedavileri: Karın duvarı kaslarından kaynaklanan mide spazmında özel bir ilaç tedavisine ihtiyaç olmamaktadır. Aşağıdaki önlemler etkili sonuçlar verir: Dinlenin. Ayrı zamanlarda soğuk ve sıcak uygulamalar yapın. Karnınıza nazikçe masaj yapın.

Mide Spazmına Ne iyi Gelir? Mide spazmı için evde kolayca uygulanacak doğal tedavi ve bitkisel çözüm yöntemlerini şöyle sıralamak mümkündür.

Bitki Çayları: Günde iki bardak bitki çayı mide spazmına iyi gelir. Ada çayı, nane ve papatya karışımı mide spazmını gidermek için güzel bir içecek seçimidir. Bu çaya bir dilim limon ve yumuşatmak için biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu karışım midenizi yumuşatır ve sindirime yardımcı olur.

Sıcak Su: Haftada iki kez yemeklerden üç saat sonra kırk derece sıcaklıkta su ile dolu küvete girin veya duş alın. Suya biraz dağ kekiği ekleyebilirsiniz. Bu sayede sinir gerginliklerinden kaynaklanan mide spazmının önüne geçersiniz. Su altında iken karnınıza narince masaj yapın.

MİDE SPAZMI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mide-spazmina-ne-iyi-gelir

Bu yazı mide spazmına iyi gelen bitkiler içecekler bitki çayları besinler yiyecekler nelerdir ne iyi gelir için ilaç isimleri en iyi gelir nasıl olur geçer teşhis tedavi edilir hangi doktora gidilir bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi mide spazmının belirtileri neden olur ekşi ilaç maden suyu iyi gelir mi mide spazmını ne geçirir midede gaz spazmı kas konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın