Mesane Kanseri Nedir Nedenleri Belirtisi Tedavisi

0
469
Okunma

Çağımızın en illet hastalıklarından birisi olan kanserin çok farklı çeşitleri vardır. Bu kanser tiplerinden birisi de mesane kanseridir.

Bu yazımızda sizlere mesane kanserinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yollarını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Mesane Kanseri Nedir? Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane (idrar kesesi) kanseri denir. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Mesane Kanseri Nedenleri: Mesane kanseri erkeklerde kadınlara kıyasla daha yaygın olarak görülmektedir. Mesane kanseri gelişimi genellikle uzun zaman alır ve en yaygın olarak da daha yaşlı kişilerde görülür. 40 yaş altındaki kişilerde çok nadirdir.

Mesane kanseri için iki temel risk faktörü bulunmaktadır: sigara kullanmak ve iş ortamınızda kimyasallara maruz kalmak. Eğer sigara kullanıyorsanız, sigara kullanmayan bir kişiden 6 kat daha fazla risk altındasınız. Sigaradaki kimyasallar kan dolaşıma girer ve idrarda son bulur. Bu durum bu kimyasalların mesane ile etkileşime girmesine neden olur. Bazı endüstrilerde kullanılan kimyasallar da ayrıca mesane kanserine neden olabilmektedirler.

Mesane Kanseri Belirtileri: Mesane kanserinin en sık görülen ve hastalarımızı bize getiren en önemli belirtisi idrardan ağrısız kanama olması ve pıhtıların gelmesidir. Bunun dışında kanserin tiplerine bağlı olarak devamlı ağrılı idrar, devamlı idrar yaparken sonuna doğru yanma tabir edilen şikayetler de görülür. Bazen bu kanama gözle görülmeyebilir ama idrar tahlilinde rastlanır.

Mesane Kanseri Teşhisi: Batın ya da Üriner Sistem Ultrasonografisi ile çoğu zaman mesanede kitle teşhisi kolayca konabilir, bu tetkik hazırlık gerektirmeyen basit uygulanan bir tetkiktir; bunun haricinde damardan ilaç verilerek yapılan Üst ve Alt Batın BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile de tanıya gidilebilir.

Ancak bazen bu tetkiklerle kesin bir şey söylenemez ise o zaman teşhis kameralı videolu bir sistemle idrar kesesine idrar deliğinden girip idrar kesesinin içini görme yöntemiyle konur (Endoskopi=Sistoskopi).

Mesane Kanseri Tedavisi: Hastalığın tedavi ile iyileşme olasılığını etkileyen başlıca faktörler

1- Erken tanısı konulmuş mesane kanserlerinde uygun tedavi ile tedavi şansı çok yüksektir.
2- Mesane kanserinin tipi ve patolojik olarak farklılaşma özelliğidir.

Bazı tedavi yöntemleri halen daha klinikte tedavi amacıyla kullanılan standartlaşmış tedaviler iken, bazı tedaviler klinik uygulamaları için değerlendirme aşamasındadır. Tedavinin seçiminde evre ve derecenin yeri büyüktür.

1-Transüretral Rezeksiyon (TUR): Mesane tümörünün sistoskop kullanılarak çıkarılması.
2-İntravezikal Tedavi: Mesane içine ilaç verilerek kanser hücrelerinin öldürülmesine dayanan bir tedavidir.
3-Kemoterapi
4-Radyoterapi
5-Sistektomi: Mesanenin ameliyat ile çıkarılması

MESANE KANSERİ KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mesane-kanseri-nasil-olur

Bu yazı mesane kanserinin nedenleri belirtileri nelerdir nedir tedavisi seyri evreleri neden olur ne iyi gelir nasıl olur anlaşılır tedavi teşhis edilir için bitkisel tedavi kullanılan ilaçlar yaş aralığı yaşam süresi yorumlar olanlar son evre ışın tedavisi ağrı yapar mı doktor tavsiyesi genetik midir şikayetleri ilk evre zayıflatır mı çeşitleri öldürür mü hangi doktor bölüm bakar konusunda yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın