Menenjit Hastalığı Nedir Nedenleri Tedavisi

0
353
Okunma

Bu yazımızda sizlere menenjit hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Menenjit hastalığının nedenleri ve belirtilerini, menenjite iyi gelen şeyler ve kısacası bu zorlu hastalık hakkında elimden geldiğince kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Menenjit Hastalığı Nedir? Menenjit, beyin ve omuriliği saran koruyucu zarların bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar nedeniyle iltihaplanması sonucu görülen bir hastalıktır. İltihap beyne çok yakın bir bölgede gerçekleştiği için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve hayati risk yaratabilir.

– Bakteriyel menenjit yakın temasta bulunan insanlar arasında bulaşıcı olabilir.

– Virüs yoluyla oluşan menenjit ise bakteriyel menenjitten daha hafif belirtilerle görülür ve çoğu hasta 5-14 gün içinde tamamen iyileşebilmektedir.

Menenjit Belirtileri: Ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ensede ağrı veya ense sertliği, bilinç bulanıklığı, uyku hali, kusma, parlak ışığa bakamama, ciltte basmakla solmayan lekeler, havale geçirme menenjitin belirtileri olabilir.

Menenjit Nasıl Bulaşır? Menenjit hastalığı, mikrop, solunum yoluyla veya ellerle vücuda alınır. Menenjite neden olan bakteri ve virüsler vücuda girdikten sonra kan yoluyla vücut geneline yayılır. Enfeksiyon boğaz veya akciğerler gibi vücudun tek bir noktasında başladıktan sonra kan yoluyla diğer dokulara yayılır.

Menenjit Tedavisi: Bakteriyel menenjit hastanede tedavi gerektirir. Hastanın durumu çok ciddiyse yoğun bakıma alınabilir. Menenjite yol açan bakterinin temizlenmesi için hastaya antibiyotik verilir. Antibiyotik tedavisi ağız yoluyla veya damar yoluyla yapılabilir.

Ek olarak hastaya serum bağlanabilir, oksijen takviyesi yapılabilir. Beynin etrafında oluşan şişliğin azaltılması için streoid ilaçlar kullanılabilir.

Eğer antibiyotik tedavisi başarılı olursa hasta genellikle 1 hafta süresince hastanede tutulur. Hastanın durumuna göre hastanede kalma süresi uzayabilir.

Viral menenjit bakteriyel menenjite oranla daha hafif belirtilerle görüldüğü için hasta genellikle evinde tedavi edilir. Hastaya bol bol dinlenmesi önerilir, baş ağrısı için ağrı kesici ilaç reçete edilebilir. Mide bulantısı için ilaç verilebilir. Hafif ve orta dereceli menenjitin iyileşme süresi genellikle 5-14 gündür.

Menenjit Hastalığından Korunma: Hijyen kurallarına uymak, sık sık elleri yıkamak tehlikeli mikropların vücudumuza ulaşmasına engel olacaktır. Bu konuda, çocuklarımıza örnek olmalı, küçük yaşta iyi alışkanlıklar kazandırmalıyız.

Özellikle çocuklarda önemli menenjit etkenleri olan bakterilerden aşıyla korunmak mümkündür. Anne sütü almanın, pek çok başka faydaları yanında, bebekleri menenjitten de koruduğu gösterilmiştir.

MENENJİT HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

menenjit-hastaligi-nedir

Bu yazı menenjit hastalığının belirtileri sonuçları nedenleri tedavisi var mı bıraktığı hasarlar nedir ne demektir nedeni neden olur nasıl oluşur bulaşır anlaşılır teşhis tedavi edilir hangi bölüm bakar iyi gelen bitkiler besinler yiyecekler iyileşme süresi doğal kesin bitkisel çözüm ne iyi gelir için aşısı okunacak dua ne sebep olur neden olan bakteriler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın