Menengiç Kahvesi Nedir Neyden Nasıl Yapılır

0
691
Okunma

Bu güzel pazar günü havanın sıcaklığından faydalanarak dışarıda geçirdim ve hoş bir mekanda menengiç kahvesi içme fırsatım oldu. İlk yudumladığım an neden sitemizde menengiç kahvesi ile ilgili bir yazıyı bugüne kadar yazmadığım için kendi kendime hayıflandım ve bu yazıyı yazma ihtiyacı ortaya çıktı.

Sizleri çok fazla sıkmadan kısaca menengiç kahvesinin faydaları ve yapılışı hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğer bu kahveyi satın almak isterseniz kilosu 30-50 Türk Lirası arasında bulabileceğinizi unutmayın.

Menengiç Nedir? Menengiç (Çitlenbik), sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü yaprak döken mengüç olarak adlandırılan ve tohumları kahve olarak kullanılan, antep fıstığının yabani halinden yapılan bir içecek. Fıstık ağacı türünden bir çalı türü.

6 ile 10 metre civarlarında uzayabilir. Dalları karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklardan oluşur. Yaprakları parlaktır ve 5 ila 11 parçadan oluşur ve reçine kokusu verir. Mart ve nisan aylarında kırmızıya benzer mor çiçekler açar. Daha sonra tohumları mavi ve yeşile dönüşür. Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır ve hasat edilir.

Hasadı yapılan tohumlar yıkanır ve kurutulur daha sonra rengi kahverengine gelinceye kadar kavrulur. Bu oran tohumların macun kıvamına geldiği orandır. Daha sonra bu tohumlar ezilerek kullanıma hazır hale gelir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları: Kafein içermez. Vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir. Menengiç kahvesi öksürüğü keser, balgam söktürür. Nefes açıcıdır, nefes darlığına iyi gelir. Antiseptik özelliği vardır, göğsü yumuşatır, solunum yollarına faydası vardır.

Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Ses tellerine iyi gelir. Ses kısılmasında doğal tedavi edici özelliği vardır. Mide ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Bağırsak gazlarını giderir. Menengiç Kahvesinin içinde koruyucu hiç bir kimyasal madde yoktur % 100 doğaldır.

Malzemeler: Bir büyük bardak süt, 2 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi, İsteğe göre, yarım veya bir küp şeker, Kaynama sonrasında, taşmaması için ölçüden büyük bir cezve.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Önce sütü cezveye koyun, üzerine kahveyi ekleyin, isteğe göre şekerinizi de ekleyin. Kısık veya harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirin, kaynama aşamasına geldikten sonra 6-7 dakika daha ateşte bekletin. Tanecikli yapı gidinceye kadar iyice karıştırın ve üstteki yağlı tabakayı ayırın. Fincana döktükten sonra, soğudukça oluşacak kaymağın gitmesi için bir çay kaşığıyla servis edin. Kahve yanında, menengiç taneleri, leblebi ve yer fıstığı gibi çerezlerle servis edilebilir.
MENENGİÇ KAHVESİ HAKKINDA KAHVE UZMANLARINA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
menengic-kahvesi-yapilisi
Bu yazı menengiç kahvesinin yan etkileri içinde neler var cilde faydaları zararları faydası içindekiler diğer adı özellikleri fiyatı tadı nasıl yapılışı nedir nereye ait neyden yapılır neden nerede nerenin nelere neye iyi gelir satılır kaç para nasıl içilir yapılır çekilir nasıldır bir şey muhafaza edilir kavrulur saklanır içeriği ekşi zayıflatır mı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın