Melisa Çayı Nasıl Demlenir Faydaları Yapılışı

1
918
Okunma

Bitkisel çaylar son zamanlarda kullanımı artarak biz tedavi uzmanlarını oldukça mutlu ediyor.

Tamamen doğal ve sağlıklı olan bu bitki çayları sayesinde ilaçların zararlı etkilerine maruz kalmadan sağlık konularında şifa bulabiliriz.

Bu yazımızda sizlere özellikle stres ve psikoloji bozukluğu durumunda çok fayda sağlayan bir bitki çayı olan melisa çayının yapılışı ve faydaları hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Yarım litre sıcak suya 10 gram kurutulmuş melisa otu atacak şekilde ayarlama yaptıktan sonra çayı 10 dakika demlenmeye bırakın. Hazırlanan melisa çayını ister hemen tüketin isterseniz kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayarak tüketin.

Melisa Çayının Faydaları: Melisa çayı özellikle uyku sorunları çekenlere tavsiye edilir, bu özelliğinin yanı sıra sinirleri yatıştırır, stresi azaltır, mide rahatsızlıklarını çok iyi gelir, sindirim problemleri çekenlere yardımcı olur, gazı giderir ve vücudu rahatlatır, ateşi düşürür, vücuttan ter atılmasını sağlar.

Hangi Hastalıklara iyi Gelir: Çocuk nevrozları, Kronik gastrit, Kolesistit, Diyabet, Migren, Epilepsi, Herpes, Grip, Kızamık gibi hastalık ve rahatsızlıklarda kullanmak mümkündür.

Melisa Otunun İçeriği: Melisa otu, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. İçeriğinde B1, B2 ve C vitaminleri, karotenoidler, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, krom, selenyum, bakır ve çinko minerallerini içerir.

Melisa Çayının Yan Etkileri: Melisa bitkisi sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime giren bir yapıya sahiptir. Tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda melisa çayı ve bitkisi kullanmalısınız.

Hamilelik, gebelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler oldukça eksiktir. Doktora sorulmadan bu dönemlerde kullanmanız tavsiye edilmez, ayrıca çocukların kullanımı için uygun değildir.

MELİSA ÇAYI HAKKINDA SORULARINIZI YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

melisa-cayi-ne-ise-yarar

Bu yazı melisa çayının faydaları yapılışı yan etkileri zararları tadı cilde vücuda etkisi bebeklerde kullanımı melisa çayı ne zaman etkisini gösterir ne işe yarar neye nelere iyi gelir nereden alınır ne zaman kadar içilmeli içilir boy uzatır mı zayıflatır mı melisa çayı nasıl demlenir kurutulur kaynatılır saklanır kaynatılır pişirilir yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın