Mayasıl Nedir Evde Nasıl Geçer Tedavisi

0
1217
Okunma

Bazı rahatsızlıklar vardır ki bu tip problemleri en iyi anlayanlar direkt olarak bu hastalığı yaşayanlardır. İşte bu yazımızda sizlere anlatmak istediğim mayasıl rahatsızlığı bu tip sıkıntılı hastalıklara verilebilecek en iyi örnekler arasındadır.

Sizlere yazımız içerisinde mayasılın ne olduğunu, belirtileri ve nedenleri ile mayasıl için doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini anlatmaya çalışacağım.

Mayasıl Nedir: Mayasıl rahatsızlığının tanımı derinin kızarmasıdır. İlgili bölgedeki kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Genellikle, gençlerde görülen ve soğuk havayla bozuk dolaşıma bağlanan, el, ayak bazen de kulak ve burun derisinde görülen iltahaplı bir haldir. El ve ayak parmaklarının ve özellikle en küçük parmakların sırtlarında görülür.

Mayasıl Nedenleri: Hafif yanıklar, aşırı soğuk, sıyrıklar, çeşitli ateşli hastalık ve alerjik reaksiyonlardır.

Mayasıl Belirtileri: Deri morarıp, yanar, kaşınır, üstünde ağrılı kabarcıklar belirir. Bu kabarcıklar zamanla patlayıp yerini geç iyileşen yaralara bırakabilir.

Korunma: Bu hastalığa yatkın olan kişiler, soğukta, kalın ayakkabı, çorap ve eldiven giymeli ve soğuktan evin içine girdiklerinde, içeride ısı normal düzeyde olmalıdır. ilkin sıcak bir banyo ve arkasından soğuk bir duş yapmak da faydalı olacaktır.

Mayasıl Tedavisi: Hair Pharma tarafından kaşıntı ve pişik sorunlarına karşı geliştirilen Pruzon adlı krem kısa bir sürede hekimlerin en çok yazdığı merhemlerden birisidir. Buna ek olarak;

Beslenme çok önemlidir. Özellikle mayasıl problemini tetikleyici gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Alkol, kola ve diğer gazlı içecekler, kafein tüketimi bunların başında gelir. Bu gibi gıdalar yerine çorbalar ve tahılların ağırlıklı olması beslenmede daha yararlı olacaktır. Lifli ve sulu gıdalar sindirim ve boşaltımı kolaylaştırarak mayasıl için de yatıştırıcı etki sağlar.

Mayasıl kaşıntısı ne kadar şiddetli olursa olsun kaşımamaya çalışın. Kaşıyarak sadece mikropları oradan oraya yaşarsınız. Bolca krem sürmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bir doktora giderek ilaç tedavisine başlamalısınız.

Doktorunuz da belirtecektir fakat şimdiden söylemekte fayda var. Sabun, duş jeli gibi maddeler kullanmayınız. Makat bölgesini yıkadıktan sonra yumuşak bir  havlu ya da peçeteyle iyice kurulayın. Hatta saç kurutma makineleriyle de bunu yapabilirsiniz. Çünkü bakteriler ve virüsler nemli ortamda daha fazla çoğalır.

Bitkisel Mayasıl Tedavisi: Mayasıl rahatsızlığı için uygulanan bazı bitkisel çözümler hakkında bilgi vermek istiyorum sizlere.

– 2 litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu atılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu mayasıl olan bölge günde, iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.

– 2 litre soğuk suyun içine 100 gram ebegümeci atılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez, sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.

– 2 su bardağı saf ispirtonun içine bir demet ince kıyılmış maydanoz katılıp bir hafta süreyle güneş görebilecek bir yerde bekletilir. Ardından bir su bardağı dolusu bu karışım bu bardak suyla karıştırılıp söz konusu mayasıl olan bölge günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere yirmi dakika boyunca yıkanır.

MAYASIL HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mayasil-nasil-gecer

Bu yazı mayasıl nedir ne demek tedavisi nasıldır neden çıkar olur nasıl geçer evde doğal kesin bitkisel çözüm hangi krem merhem iyi gelir ne dokunur faydalı ilaç bitkiler için ne yapmalı krem merhem hangi doktora gidilir nedenleri belirtileri ne iyi gelir iyi gelen şifalı bitkiler kremler nelerdir otu ilaçları mayasılı ne geçirir ne tetikler azdıran yiyecekler geçirmenin yolları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın