Mate Çayı Nedir Neye iyi Gelir

0
581
Okunma

Mate çayı Arjantin, Brezilya, Bolivya, Uruguay, Paraguay, Güney Amerika gibi subtropikal bölgelerde yetişen geleneksel bir bitkidir.

Bu yazımızda sizlere mate çayı hazırlamayı ve mate çayının tarifi ile faydalarını anlatmak istiyorum. Haydi beraber okumaya başlayalım.

Yaprak dökmeyen yaprakları kafein içermesi nedeniyle hasat edilmekte ve ticareti yapılmaktadır. Mate çayı sahip olduğu faydaları nedeniyle takviye bir ürün olarak kullanılmadan önce Avrupa’da diğer çaylar gibi sık tüketilen bir çay olarak bilinmektedir.

Mate Çayının Özellikleri: Bir içecek olarak mate çayı aromalı bir öze sahiptir ve nane, narenciye kabuğu gibi diğer otlarla harmanlanabilir. Mate çayı inositol, selenyum, magnezyum, yağ asitleri, vitamin A, B1, B2, B3, B5, C, E ve güçlü antioksidanlara sahiptir bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça iyi bir seçimdir.

Mate Çayının Faydaları: Canlılık ve zindelik getirir, Derin ve sağlıklı uyku getirir, Mide bağırsak sistemine iyi gelir, Hafif antispazmodik etkisi vardır, İyi bir idrar söktürücüdür, Bağışıklığı güçlendirir, Kan damarlarının geçirgenliğini azaltır, Metabolizmayı hızlandırır, İştahı azaltır, Birikmiş fazla yağları eritir, Depresyona iyi gelir, Kalp-damar sistemini iyileştirir, Zayıflamak isteyenler için oldukça etkili bir bitki çayıdır.

Mate Çayı Nasıl Demlenir: İyi bir mate çayı hazırlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mate yapraklarını kaynar suya değil kaynadıktan sonra 3-4 dakika oda sıcaklığında beklemiş ve ortalama sıcaklığı 70 veya 80 derece olan sıcak suya atmaktır.

Yaprakları attıktan sonra 2-3 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Mate çayı Güney Amerika’da geleneksel olarak içi oyulmuş derin bir su kabağı ile demlenir ve “bombilla” denilen metal bir kamışla içilmektedir. Hazırladığınız çayın tadı acı gelirse bir miktar süt veya bal ekleyebilirsiniz.

Mate Çayının Yan Etkileri ve Zararları: Araştırmalar sonucu çayın içeriğinde yaklaşık 20 zararlı madde tespit edilmiştir. Bu maddeler alkol ve sigara ile buluştuğunda kanserli tümörler oluştur. Ayrıca, ızgara türü yemeklerden sonra içilmesi de kanser riskini artırır. Uzun süre ve sıcak içilmesi gırtlak ve sidik kesesi kanserine neden olabilir. Hamilelere, emziren annelere ve ilaç kullananlara içmeleri tavsiye edilmiyor.

MATE ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mate-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı mate çayının faydaları nelerdir cilde faydası fiyatı özellikleri zararları yan etkileri yorumlar tadı nasıl kullananlar içenler nedir ne kadar neye iyi gelir nerede satılır nereden alınır yetişir ne zaman içilir içilmeli neye faydalıdır neye iyi gelir ne işe yarar nasıl demlenir hazırlanır ender saraç ibrahim saraçoğlu tarifi hazırlanışı yapılışı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın