Margarinin Zararları ve İçindekiler Nedir

0
556
Okunma

Margarin hakkında bir takım ön yargılı haberlerin sıklıkla medyada dolaştığına şahit olmaktayız. Acaba margarin gerçekten insan sağlığına zararlı mı?

Biz bu yazımızda hem margarinin günümüze kadar bilinen tarihi hem de faydaları ve zararları hakkında objektif yaklaşımlara değinmeye çalışacağız.

Margarin konusunda geçmişte sağlığa zararları olduğu ve damar tıkanıklığı, kolesterol gibi bir takım ciddi sağlık sorunlarına adeta davetiye çıkardığı söylenmekteydi. Ancak günümüzde margarin üretim teknolojisinde ortaya çıkan değişikliklerden dolayı margarin artık eskisi gibi korkulacak bir besin maddesi olmaktan çıkmıştır.

Son yıllarda tükettiği yiyeceklerin içeriği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Türk halkı, başta internet olmak üzere çok çeşitli kanallardan yönelen bilgi bombardımanına muhatap kalıyor. Gerçeklerle ve bilimsellikle ilgisi olmayan birtakım yazılar akılları karıştırırken; kulaktan kulağa yayılan söylentiler nedeniyle tüketiciler neye inanacaklarını şaşırıyorlar. Dünya üzerinde tam 139 yıldır tüketilen sağlıklı ve ekonomik bir besin olan margarin de ‘doğru bilinen yanlışlar’dan en çok etkilenen gıda maddelerinden biri.

MARGARİN HAKKINDAKİ GERÇEKLER
– Margarin tamamen bitkisel yağlardan üretilir
– Kolesterol içermez
– Trans yağ içermez
– Beslenme çeşitliliğine katkı sağlar
– Omega 6 ve Omega 3 yağları içerir – A ve D vitaminleri içerir
– Margarin iyi bir enerji kaynağıdır

Son yıllarda kamoyunda margarin ile trans yağ arasında yanlış bir algılamanın oluştuğuna da değinen MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, “Tüketicisine karşı sorumluluk ilkesiyle üretim yapan Türk margarin sanayisinin önde gelen temsilcileri bu sorunu 1990’ların sonunda çözdüler. Bu üreticiler, çok yeni devreye giren etiketleme tebliğine göre ürünlerinde “Trans Yağ Yoktur” amblemini kullanarak tüketicisine karşı bir diğer önemli sorumluluğu yerine getiriyor,” dedi. 1869’dan 2000’li Yıllara Margarin 19. yüzyıl Avrupası’nda bazı yiyeceklerin üretiminin nüfus artışını karşılamaktan hayli uzak kalması nedeniyle dönemin Fransa Kralı III. Napolyon tarafından Fransız kimyacı Mége – Mouriés’in keşfi olan margarin, üretim teknolojileri sürekli yenilenerek günümüze kadar ulaştı. 1990’lı yılların başında bazı bilimsel çalışmaların, trans yağların sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu göstermesiyle birlikte besin endüstrisi kendi önlemlerini almaya başladı.

Takiben 1995 yılında Avrupa Birliği’nin ‘trans yağ içermeyen’ ürün politikasını devreye sokmasıyla birlikte ‘trans yağ içermeyen’ margarinler tüketime sunuldu. 1990’lı yılların sonundan bu yana Türkiye’de de bu yönde bir gelişme izlendi ve trans yağ içermeyen margarinler tüketime sunuldu. 2007 yılı sonundan itibaren MÜMSAD üyesi kuruluşlar tarafından üretilen margarinlerin paketlerinde T.C. Tarım Bakanlığı’nın izniyle TRANS YAĞ YOKTUR ibaresi yer almaya başladı. Margarin her yaş grubu için sağlıklı bir enerji kaynağıdır.

Bitkisel kaynaklı besinlerde kolesterol yoktur. Margarin bitkisel yağlardan üretildiği için kolesterol içermez. Sağlıklı beslenmenin temel ilkelerinden biri çeşitliliktir. Margarin; ayçiçek, soya, palm gibi farklı bitkisel yağları içerdiği için beslenme çeşitliliği sağlayacak bir alternatiftir. Omega 6 ve Omega 3 yağları; vücudun sağlıklı büyümesi, gelişmesi ve işleyişi için gereklidir. İnsan vücudu bu yağları doğal olarak üretemez. Bu nedenle besinler yoluyla alınması gerekir. Margarin, bu temel yağları içerir. A ve D vitaminleri yağlarla beraber tüketildiğinde vücudumuz tarafından emilir ve faydalı olabilirler. Margarinde A ve D vitaminleri bulunur.

Türkiye’de margarin tüketimi dünya ortalamasının çok altında olup yetişkin bir bireyin günlük yağ tüketiminin 60–70 gram olması, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyeleri arasındadır. Bu yağın üçte birinin doymuş, üçte birinin tekli doymamış, üçte birinin de çoklu doymamış olarak tüketilmesi önerilmektedir. İnsanların günlük enerjilerinin %30’unu, hatta enerji ihtiyacı yüksek olanların %35’ini yağlardan sağlaması gerekir. Oysa bu oran, ortalama Türk insanında %24’dür. Kısacası margarin tüketmekten kaçınmamalıyız. Türkiye’de kişi başına yılda ortalama 2.2 kg margarin tüketilmektedir. Bu miktar diğer dünya ülkelerinde oldukça fazladır.

MARGARİN HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

margarin-neyden-yapilir

Bu yazı margarinin zararları içindekiler içinde ne var tarihçesi ingilizcesi yapılışı yararları nedir ne demek neyden yapılır ne işe yarar neye iyi gelir ne kadar kolesterol içerir nasıl yapılır oluşur üretilir elde edilir elde edilir eritilir yumuşatılır neden haram zararlıdır sağlıksız konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın