Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir

2
1980
Okunma

Ülkemizde oldukça sevilerek tüketilen mantar ne yazık ki doğadan bilinçsiz şekilde toplanıyor ve bunun sonucunda mantar zehirlenmesi olayları ile sık sık karşılaşılıyor.

Binlerce çeşidi doğada bulunan mantar bitkisi oldukça faydalı ve sağlıklı bir besin maddesi olmasına rağmen, bazı durumlarda çok acı durumları ortaya çıkarıyor. Doğada bulunan mantar çeşitlerini yeteri kadar tanımayan tecrübesiz mantar avcıları, topladıkları zehirli mantarı tüketerek, mantar zehirlenmesi ile karşılaşıyor.

Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri: Zehirli mantar tüketildikten birkaç saat sonra belirtiler meydana çıkmaya başlar. Şiddetli karın ağrıları, mide bulantısı, kusma, şiddetli derecede susuzluk hissi, vücudun soğuması ve titremesi mantar zehirlenmesinin başta gelen belirtileri arasında yer almaktadır.

Zehirlenmeler, mantar türlerine göre süre olarak farklılık gösterebilir. Bazı zehirli mantarların tüketiminden 2-3 saat sonra mantar zehirlenmesi kendini meydana çıkarırken, bazı mantar türlerinden ise bu süre 12 saate kadar uzayabilir.

Şimdi dilerseniz ülkemizde yoğun şekilde mantar zehirlenmesine neden olan mantar çeşitlerini tanıyalım.

Gelin Mantarı: Yendikten 2 saat içerisinde belirti ve bulgu verir. Sersemlik, uykuya eğilim, çocuklarda hiperaktivite ve kasılma gibi belirtiler verir.

Köy Göçüren: Tüketildikten 6 – 24 saat arasında belirti ve bulgu verir. Bulantı, kusma, ishal, ateş, sıvı kaybı gibi belirtilerin yanı sıra ilerleyen evrelerde karaciğer ve böbrek yetmezliğine kadar uzanan sonuçlara neden olabilir.

Kuzu Göbeği Ebesi: Özellikle 4 – 12 saat içerisinde kanlı ishallere neden olabilecek kadar etkilidir.

Mantar Zehirlenmesinin Tedavisi: Teşhis sonrası ilk tedavi aşamasında hasta kusuyor ise buna yardımcı olan ilaçlar kullanılır ve hastanın kusması sağlanır. Kaybedilen sıvı miktarı yine ilaçlar yardımıyla düzenlenir ve vücudun sıvı dengesi normale döndürülür. Farklı zehirlenme tiplerine karşı farklı ilaç tedavileri uygulanır ve bu süreç bir hafta ile on gün arasında değişiklik gösterebilir.

Mantar zehirlenmesine erken teşhis, tedavi için çok önemlidir. Ayrıca doktora gidilirken yediğiniz mantarı götürmek tedaviyi hızlandıracaktır. Mantar zehirlenmesi ile karşılaşıldığında doktora gidene kadar mümkün olduğunca kusmak başarı şansını arttırır. Zira bu tip zehirlenmelerde ne yazık ki ölüm oranları oldukça fazladır. Ayrıca mantar zehirlemesine iyi gelen bitkiler, yiyecekler, çaylar gibi doğal çözüm önerileri tamamen hurafedir.

Mantar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar: Ne yazık ki halk arasında kulaktan dolma bilgilerle çok vahim hatalara düşülmektedir. Bu sebepten mantar hakkında doğru bilinen yanlışları sıralamakta fayda var.

DİKKAT: Mantarı yoğurtla yersen zehirlemez. İyi pişirilmiş mantardaki zehir yok olur. Mantarı sirkeli ve tuzlu suda bekletirseniz zehri kaybolur. Mantarı güneşte kuruyunca zehri yok olur. Çayırda ve çimende yetişen mantar zehirli değildir. Mantar koparıldığında rengi değişmez ise zehirsizdir. Ağaçlardaki mantarlar zehirsizdir. Zehirli mantar gümüş kaşık ile pişirilirse kaşık kararır. Salyangozlar zehirli mantarları yemezler, GİBİ BİLGİLER YANLIŞTIR.

MANTAR ZEHİRLENMESİ KONUSUNDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAZMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

mantar-zehirlenmesine-ne-iyi-gelir

Bu yazı mantar zehirlenmesi nedir belirtileri tedavisi tanı ilk yardım mantar zehirlenmesinde ne yapılır yapılması gerekenler ne yenmeli yapmalıyız nasıl anlaşılır belli olur geçer önlenir mantar zehirlenmesinin tanımı yan etkileri sonuçları karaciğere fizyolojik etkileri ne iyi gelir ne yapılır karşı yaklaşım hangi bölüm doktor bakar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: mantar zehirlenmesine ne iyi gelir, mantar zehirlenmesine yoğurt iyi gelirmi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın