Maden Suyunun Faydaları Zararları ve İçindekiler

0
714
Okunma

Tam bir maden suyu tutkunu olarak bu yazıyı yazmaktan aldığım hazzı tahmin bile edemezsiniz. Hatta şu an bile yanı başımda maden suyu şişesi yer almakta.

Peki neden maden suyu içmeyi bu kadar seviyor ve sizlere de tavsiye ediyorum. İşte bu yazı tam anlamı ile maden suyu kullanımının bizlere her alanda faydalarını sıralamakta.

Maden Suyu İle Soda Farkı Nedir? Halk arasında “soda” ve “maden suyu” eş anlamlı kullanılmasına rağmen, ikisi birbirinden farklıdır. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l’den daha az olmayan sulara verilen addır.

Doğal maden suları yer altından çatlaklardan sızıntılar şeklinde çıkar. Bu nedenle kesinlikle doğaldır. Soda ise normal suya mineraller ve çeşitli maddeler ilave edilerek yapılan bir içecektir. Kısacası yapay bir üründür. Bu nedenle maden suyu tercih edilmelidir.

Kimler ne Kadar Tüketebilir: Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalıdır. Yine gebelik döneminde olan hamile kadınlar çok abartıya kaçmadan maden suyu tüketebilir. Hatta bu dönemde maden suyu tüketimi bebek için oldukça faydalıdır. Şimdi sizlere hem sağlık hem de güzellik bakımından maden suyunun faydaları ve yararlarını anlatmak istiyorum.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

– Her yaştaki bireyin günlük kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

– Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanması, gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.

– Sağlıklı bireylerde, içerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler (maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).

– Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırılmasına yardımcıdır.

– Solunum, idrar ve terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında, ölçüsü kadar kullanılabilir.

– Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise, asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığı için azaltıcı etki yapar.

– Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihtiyacı daha çok hissedilir. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmaktadır.

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

– Maden suyunun faydaları arasında kırışıklıkları engellemek gelmektedir. Yaşın ilerlemesiyle ve güneş ışınlarının oluşturduğu kırışıklıkları gerer ve eski haline döndürür.

– Maden suyu yağlı ciltlere birebirdir. Eğer cildiniz yağlı ise maden suyunu daha sık tüketmelisiniz.

– Cildimiz de canlı hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler de belli bir süre sonra ömürlerini tamamlar ve ölürler. Bu ölü deri hücrelerinin atılması için maden suyu çok faydalıdır.

– Cildiniz pürüzsüz değil ise maden suyunun diğer bir faydası ise pürüzlü ciltleri gergin hale getirmesidir.

– Özellikte ergenlikte baş gösteren sivilceler ve burun üzerinde çıkan siyah noktalar insanları bir hayli rahatsız edebilir. Maden suyunu sivilceye veya siyah noktaya sürmek bu problemleri ortadan kaldıracaktır.

– Maden suyu soğuk havalarda ki çatlamalara ve sıcak havalarda ki aşırı yanmalara iyi gelir.

MADEN SUYU VE SODA HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ EDİNMEK İSTEYENLER, YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİR… YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

maden-suyu-ne-zaman-icilir

Bu yazı maden suyunun faydaları zararları faydası nelerdir içindekiler cilde yararları ph değeri sertlik derecesi nedir neye iyi gelir ne zaman içilir neye yarar ne işe yarar ne demek nereden alınır nerelerde kullanılır nasıl açılır oluşur içilmeli zayıflatır yapılır üretilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın