Lupus Hastalığı Belirtileri Nedir Nasıl Geçer

0
521
Okunma

Bu yazımızda sizlere oldukça ilginç bir hastalık olan lupus hastalığı hakkında bilgi vermek istiyorum. Kısaca lupus hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisini anlatmaya çalışacağım.

Lupus Hastalığı Nedir? Sistemik lupus eritematoz (kısaca lupus olarak adlandırılır); immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Lupus, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerler dahil bir çok organ ve sistemi tutabilir. Lupusta birçok organ ve sisteme ait tutulum belirtileri olabileceğinden teşhis edilmesi zor olabilir.

Çok geniş çevrede birçok şikayet ve bulguya neden olduğu ve birçok hastalığı taklit edebileceğinden; doktorlar tarafından lupus “büyük taklitçi” olarak da adlandırılır. Lupusun en ayırt edici bulgusu, yüzde burundan yanaklara doğru uzanan kelebek tarzındaki cilt döküntüsüdür; bu çoğunlukla olmakla birlikte, her lupusluda bulunmayabilir.

Lupus Hastalığı Nedenleri: İmmün sistem, vücudumuzun savunma sistemidir. Bazı proteinler üreterek veya hücreleri aracılığıyla, bizi yabancı mikroplar ve kanserden korur. Lupusta, immün sistem sapkınlık gösterir, vücudun kendi hücresel yapılarına karşı savaş açmasıyla birçok organ ve sisteme ait iltihap ve buna bağlı hasar ortaya çıkar. Buna neyin neden olduğu bilinmiyor. Ancak, tüm otoimmün sistemik bağ dokusu hastalıklarında olduğu gibi lupusda da, kişinin uygun genetik yapısıyla birlikte, çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda anormal immün yanıtın oluştuğudur.

Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Eklem ağrıları, yüksek ateş ve deride yer alan döküntüler en büyük belirtiler arasında yer almaktadır. Bu hastalığa yakalanan insanlarda yanak kısmından, burun kısmına doğru döküntüler ve izler meydana gelir. Diğer belirtiler arasında halsizlik, kilo kaybı, isteksizlik ve iştah kaybı sayılabilir. Sağlam bünyelerde hafif bir şekilde görülmeye başlanan Lupus için kısa süreli ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Saç dökülmeleri ve saç diplerinde oluşan pullar Lupus hastalığının diğer belirtileridir.

Lupus Kimlerde Görülür? Lupus, her yaşta görülebilse de genellikle, 20’li ve 30’lu yaşlarda başlar. Kadınlarda, erkeklerden 10 kat daha fazladır. Hastalık tüm ırklarda görülse de, siyahlarda, Hispaniklerde ve Asyalılarda daha fazladır ve daha ciddi seyirlidir.

Lupus Hastalığı Teşhisi ve Sonuçları: İltihap kalp zarında olabilir ya da belirttiğimiz gibi böbrekte ağır tahriplere yol açabilir bu da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Erken teşhis her zaman için önemlidir ve tedavi konusunda sizlere her zaman hız kazandırır. Lupus teşhisi koymak doktorlar için de kolay değildir. Kan tahlili sonrası yapılan incelemeler 2-3 gün sürebilmektedir. Kötü huylu antikorların kan tahlillerinde kendini göstermesi zaman alabilmektedir bunun için sürekli olarak tahlillere maruz kalabilirsiniz.

Lupus Hastalığı Tedavisi: Lupus, vücudun farklı bölgelerini ve değişik sistemlerini etkisi altına alabilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi hafif yaşanan Lupus’ta kısa süreli ilaç tedavisi ya da derinin güneş’ten korunması yeterli olacaktır. Dinlenme,güneş ışınlarından bir süre uzak kalma ve özellikle tuzlu beslenme Lupus hastaları için en uygun tedavi yöntemidir. Bu hastalığı ağır bir şekilde geçiren hastalar için ise kortizon tedavisi şarttır.

Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmeli ve iyileşme süreci sonrası da düzenli doktor kontrolleri de şarttır, yine bir diğer tedavi yöntemi bu hastalığı hafif geçiren hastalar için hazırlanmış düzenli egzersiz programlarıdır. Hastalık ile bağlantılı gibi durmasa da bunun yanı sıra beslenmeniz de bir şekilde düzene sokuluyor ve sizlere uygun programlar hazırlanıyor.

LUPUS HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

lupus-hastaligi-belirtileri

Bu yazı lupus hastalığının belirtileri nedenleri tedavisi yan etkileri zararları ilerlemesi nedir kısaca bulaşıcı mıdır nasıl geçer teşhis edilir anlaşılır bir hastalıktır ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi iyi gelen şifalı bitkiler yiyecekler için hangi meyveler iyi gelir hangi bölüm bakıyor doktora gidilir evreleri yorumları olanlar olan ünlüler doktorları genetik midir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın