Lenf Kanseri Nedir Nasıl Anlaşılır

0
653
Okunma

Sizde hak verirsiniz ki çağımızın en tehlikeli hastalıklarından birisi kanserdir. Kanser hastalığının bilinen birçok çeşidi var ve lenf kanseri de kanser çeşitleri arasında sadece birisi.

Biz bu yazımızda sizler için lenf kanserinin ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yollarını anlatmaya çalışacağız.

Lenf Kanseri Nedir? Lenfoma ,diğer grup onkolojik hastalıklar içinde yaşamın uzatılması ve daha kaliteli yaşam sağlanması ve hastaların kurtarılmaları açısından daha fazla başarı elde edilmiş bir hastalıktır.

Lenf sistemi vücudumuzun immün sisteminin bir parçasıdır. Yani vücudumuzun enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini oluşturan ve vücudumuzun hemen her yerinde bulunan bir koruyucu sistemdir. Bu sistemin adı lenfatik sistemdir. Lenfatik sistem vücudumuzda koltuk altı, boyun, kasıklar, özellikle yetişkinler de minik elimizle hissedemeyeceğimiz kadar küçük parçalardır. Aynı zamanda lenfatik sistemin kendinden olan organları da mevcuttur. Bunlar;

Dalak, Karaciğer, Bademcik, Kemik iliği, Göğüs boşluğu Ayrıca çocuklarda ortaya çıkan timüstür. İnce bağırsaklar mide ve cildimizin katmanları arasında da küçük küçük lenfatik olgular bulunmaktadır.

Lenf kanseri bu saydığımız yerlerde her hangi bir lenfatik olgularda normal dışı anormal hücre toplanmaları şeklinde oluşur. Bunlar beyaz kan hücreleri ile de karıştırılabilir. Teşhis ve tanı ancak patolojik tespitler ile anlaşılmaktadır. Lenfatik organlara da sıçrayabilmesinden dolayı erken teşhis çok önemlidir.

Lenf Kanseri Belirtileri: En sık görülen belirti boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir. Hastalarda diğer bulunabilen belirtiler ise söyledir; sebebi tam açıklanamayan ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik, ciltte kaşıntı.

Bu şikayetler, grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. Bu nedenle bu tür bulguları olan hastalarda lenfoma teşhisini ancak doktor koyabilir.

Lenf Kanseri Tanısı Nasıl Konur? Lenfoma olasılığı düşünülen hastada kesin tanı konulabilmesi için büyüyen lenf bezinin tümünün çıkartılması ya da her hangi bir organda yerleşmiş ise parça alınması ilk işlemdir. Yapılan bu işleme biyopsi denir. Elde edilen dokuların patolog tarafından çeşitli işlemlere tabi tutularak mikroskop altında incelenmesiyle tanı konur.

Lenf Kanseri Tedavisi: Her lenfoma hastası için tedavi kendine özgündür. Çünkü hastalığın evresine, hücre tipine, hastanın yaşına, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı yada yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavinin şeklini ve verilecek ilaçları belirler.

Hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi (yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu), biyolojik ilaçlarlai ve cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir.

Bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmez ve hasta belli aralarla doktor tarafından kontrol edilerek izlenir. Hastanın tedavisine karar veren uzmanlar tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu olmaktadır.

Lenf Kanseri Tedavisinin Yan Etkileri: Lenfoma tedavisinde kullanılan ilaçların bulantı ve kusma yan etkisi genellikle hafif ve kısa süreli olmaktadır. Saç dökülmesi bazı tedavilerde hafif bazılarında tamamen dökülme tarzındadır. Ancak tedavi bittikten sonra 6 ay içerisinde genellikle eskisi kadar güzel saçlarınızın geri geleceği bilinmelidir.

LENF KANSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

lenf-kanseri-nasil-anlasilir

Bu yazı lenf kanserinin nedenleri belirtileri evreleri son aşaması nedir neden olur ne demek ne yemeli nasıl anlaşılır teşhis tedavi edilir belli olur için hangi doktora gidilir doğal kesin bitkisel çözüm şifalı bitkiler en iyi doktor hangi bölüm bakar ne iyi gelir iyi gelen bitkiler lenf kanserini ne geçirir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın