Lavanta Çayının Faydaları Yan Etkileri Yapılışı

0
742
Okunma

Güzel kokusu sayesinde hem parfümeri hem de temizlik alanında bol miktarda kullanılan lavanta bitkisi ile bitkisel çay hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

İşte bu yazımızda sizlere mis kokulu bir bitki çayı olan lavanta çayının yapılışı, faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır? 2 bardaklık su kaynatın ve ateşin üzerinden alarak 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyun. Demliğin kapağını kapatıp 5-10 dakika süreyle demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Zaman içinde damak tadınıza göre sizin için en uygun olan lavanta miktarını ve demleme süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve birkaç damla limon kullanmak ise tamamen size kalmış.

Lavanta Çayının Faydaları: Lavantaya güzel kokusunu mor, mavi-mor renkli çiçeklerinin içinde bulunan yağ verir. Lavanta kokulu ürünler bu yapraklardan elde edilen öz ile hazırlanmaktadır. Geleneksel olarak parfüm yapımında, bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı olarak kullanılan bitki en iyi gün boyu güneş gören ortamlarda yetişmektedir.

Lavanta çayının faydalarını sıralamak gerekirse; Uykusuzluğa iyi gelir, Sakinleştirici özelliği vardır, Kaygıyı giderir, Stresi azaltır, Şişkinliği alır, Kolik tedavisinde kullanılır, Depresyon belirtilerini hafifletir, Migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir, Soğuk algınlığının çabuk geçmesine yardımcı olur, Öksürüğü alır, Astım belirtilerini hafifletir, Solunum yollarını rahatlatır, Terlemeyi arttırır, Ateş düşürücüdür, Ağız kokusunu giderir, Kabızlık ve ishale iyi gelir, Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, Bağışıklık sistemini güçlendirir. İşte lavanta çayı tek başına bu kadar fayda sağlamaktadır.

Lavanta Yan Etkileri: Lavanta gibi sağlığa faydaları kabul görmüş ancak kullanımı ve etkisi hakkında yeterli bilimsel çalışma bulunmayan bitkileri tüketirken genel sağlık koşullarınızı göz önüne almalı ve kullanım miktarını iyi belirlemelisiniz. Kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmak en doğru yol olacaktır.

Lavanta çayı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bulantı, kusma, baş ağrısı ve titreme gibi yan etkilere rastlamak mümkündür.

Ağız yoluyla alındığında kabızlık, baş ağrısı ve iştah artışı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınların lavanta çayı içmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

LAVANTA ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

lavanta-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı lavanta çayının faydaları yan etkileri nelerdir yapılışı saça cilde zararları tadı ne işe yarar neye iyi gelir içenler zayıflatır mı kadar içilmeli nerede satılır ne kadar tüketilmeli nereden alınır lavanta çayı nasıl demlenir hazırlanır yapılır tarifi içilmeli tüketilmeli olur doğadan lipton konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın