Larenjit Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0
466
Okunma

Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan larenjit, ya da diğer adıyla gırtlak iltihabı hakkında bilgi vermek istiyorum bu yazımızda.

Sizleri sıkmadan kısaca larenjitin nedenleri ve belirtileri ile gırtlak iltihabı için tedavi yöntemlerini paylaşacağız yazımızda.

Larenjit Nedir? ‘Larenks’ teriminin bilimsel karşılığı gırtlak demektir. Rahatsızlığın adından da anlaşılacağı gibi larenjit, gırtlağın iltihaplanması olayına verilen isimdir. Nedeni virüs olan bir rahatsızlıktır. Çoğu kişide görülebilen bir durum olup 1–2 hafta kadar sürebilir.

Larenjit Çeşitleri: Larenjitin akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Bunları kısaca açıklayacak olursak;

Akut larenjit, genellikle viral bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir. Soğuk algınlığı ile beraber ortaya çıkarak 1-2 hafta kadar sürebilir. Larenjit, 40 yaş altındaki yetişkinlerde ve 3 yaş altındaki çocuklarda yaygındır.

Larenjit Nedenleri: Enfeksiyon ile ilişkili etkenlerin başında virüsler gelir. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonları gırtlak bölgesini tuttuğunda larenjit oluşmasına yol açar.

Enfeksiyon sebebiyle oluşan larenjite neden olan etkenlerin arasında çok sık görülmese de mantarlar ve bakteriler de vardır.

Enfeksiyonlara bağlı olmayan larenjit nedenleri arasında ise reflü hastalığı, sesin kötü kullanılması (aşırı bağırma, yüksek ses ile konuşma gibi) durumlar vardır.

Bunların dışında astım hastalarının kullandıkları spreyler, sigara kullanımı, alkol kullanımı, madde kullanımı gibi faktörler ses tellerinde tahrişe neden olarak larenjit yapabilir. Yine alerjiye neden olan durumlarda da larenjit ve kronik larenjit gelişebilir.

Larenjit Belirtileri: Larenjit belirtileri arasında genellikle öksürük, ses kısıklığı, ses tonunda çatallanma, geçici ses kaybı, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi belirtiler vardır. Bunların dışında farklı belirtilerde görülebilir.

Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri, vücut kırgınlığı, hafif halsizlik, ateş yükselmesi, boyunda lenf düğümü şişliği, özellikle küçük çocuklarda larenjit belirtileri biraz daha ağır seyredebilir ve bu şikayetlere nefes darlığı da eklenebilir. Bazen çok aşırı öksüren hastalarda ağızdan kan gelmesi görülebilir. Ayrıca boğazda yanma, batma hissi, boğaz kuruluğu gibi belirtiler de larenjit sorunu olan kişilerde görülebilen belirtilerdir.

Larenjit Tedavisi: Larenjit tedavisinde genellikle gırtlağı nemlendirmek amaçlı farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin yanı sıra destek tedavileri verilir. Özellikle tercih edilen yöntem gırtlağa sıcak buhar uygulanmasıdır. Mentol, okaliptus ve papatya buharı içeren uygulama fayda sağlar.

Ayrıca larenjitli dönemlerde günlük sıvı özellikle ılık su tüketimini arttırmak önemlidir. Larenjitli hastalarda ses istirahati tedavinin vazgeçilmezidir. Kronik larenjitli yani uzun süren larenjit durumlarında ve ses problemleri olan hastalarda ses istirahatinin yanı sıra ses terapisi de önerilmektedir.

Hastanın larenjit olduğu dönemlerde bitkisel çaylar (ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı ve papatya çayı gibi) çayları tüketmesi, gırtlak buharı uygulaması ve ses istirahati ve terapisi genel tedavi prensipleridir. Akut larenjitte viral etkenler söz konusu olduğu için antibiyotik tedavisi çok etkili değildir.

Bazı durumlarda balgam söktürücü ilaçlar da tedaviye eklenebilir fakat basit destek tedavisi (sıvı tüketme, ses istirahati ve terapisi, bitki çayları ve gırtlak buharı) larenjit tedavisinde en önemli yöntemlerdir.

LARENJİT HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

larenjit-nasil-gecer

Bu yazı larenjitin tedavisi sebepleri belirtileri nedenleri nedir ne demek nasıl geçer bulaşır anlaşılır meydana gelir larenjite iyi gelen yiyecekler antibiyotikler bitkiler doğal kesin bitkisel çözüm ne iyi gelir için ilaç isimleri bitkisel tedavi gırtlak iltihabı neden olur hangi doktor bölüm bakar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın