Kuşburnu Çayının Faydası Yapımı Özellikleri

0
675
Okunma

Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinir. Bitki 3 metreye kadar uzayabilir ve çok güzel kokulu beyaz çiçekler açar. Çiçek açtıktan sonra yapraklarını döker ve güle benzer kuşburnu meyvesi ortaya çıkar. Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman iklimlerinde doğal olarak yetişen bitkinin sağlığa yararlı meyveleri sonbahar aylarında toplanır. İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan nezle, grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

Şimdi dilerseniz sizlere ilk önce kuşburnu çayının faydalarını daha sonra ise kuşburnu çayını nasıl yapacağınızı tarif edelim.

Kuşburnu Çayının Faydaları: Kan basıncını düzenler Romatizma ağrılarını hafifletir Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır Kötü kolesterolü düşürür Şeker hastalığına karşı koruma sağlar Yüksek miktarda C vitamini içerir Bağışıklık sistemini güçlendirir Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır Cilde doğal parlaklık verir Doğal bir antioksidandır İdrar yolu hastalıklarına karşı koruyucudur İdrar söktürücü olarak kullanılır

5 gram kurutulmuş kuşburnu günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %35’ini, A vitamini ihtiyacının %5’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini ve lif ihtiyacının %5’ini tek başına karşılamaya yeter. Kuşburnu içinde bulunan diğer vitamin ve mineraller ise şu şekilde; A, E, K, B6 vitaminleri, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez mineralleri.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır? Kuşburnu farklı şekillerde kullanılabilir ancak en çok tüketilen tarzı çay şeklindedir. İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarın litre kaynamış su içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Farklı tatlar elde etmek için 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri: Herhangi bir yan etkisi kesin olarak bilinmemekle birlikte gebelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışın. Kuşburnu çayının fazla tüketiminin yol açabileceği sorunlar hakkında bilimsel bir kaynak bulunmamaktadır.

KUŞBURNU ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

kusburnu-cayi-neye-iyi-gelir
Kuşburnu Çayı Neye iyi Gelir

Bu yazı kuşburnu çayının faydası yapımı faydaları özellikleri zararları yan etkileri yapılışı rengi cilde hamilelere zararı var mı neye iyi gelir ne renk olur nedir nelere faydalı nerede satılır ne zaman ne kadar içilmeli kaynatılır tüketilmeli nasıl yapılır olur tüketilmeli demlenir hazırlanır ibrahim saraçoğlu ahmet maranki ender saraç konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın