Kuru Kayısının Faydaları ve Kalorisi Nedir

0
597
Okunma

Yaz aylarında en çok tükettiğim meyve olan taze kayısı, kış aylarında kuru kayısı olarak tüketildiğinde emin olun en az tazesi kadar fayda sağlıyor.

Bu yazımızı sizlere kuru kayısıyı tanıtmak için hazırladık. Umarım aydınlatıcı bir içerik olur.

Kuru Kayısının Faydaları: Daha önce sitemizde taze kayısının faydaları ve kullanımını sizlere aktarmıştım.Kuru kayısı ile taze kayısı arasında pek bir fark olmasa da kuru kayısı ne işe yarar, ne gibi faydaları var diyenler için küçük bir liste hazırlamak istedim.

– Kuru kayısının en önemli faydası hazımsızlığa iyi gelmesidir. Yemeklerden önce aç karnına 2-3 tane kuru kayısı tüketerek hazımsızlık sorununa doğal yollarla kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

– Kuru kayısı kabızlık tedavisinde de etkin şekilde kullanılır. Kuru kayısının içerisindeki bazı maddeler müshil görevi gördüğü için kuru kayısı tüketmek kabızlık sorununa kökten çözüm sağlayabilir. Sadece olayı abartmayıp ishal olmaktan kaçının yeterli.

– Kuru kayısı cildi güzelleştirme etkisine sahiptir. İçinde yoğun şekilde bulunan beta karoten ve A vitamini sayesinde kuru kayısı cilt yaşlanmasına karşı etkilidir. Güzelliğinin için bu lezzetten uzak kalmayın.

– Kuru kayısıda taze kayısıya göre 3-4 kat daha fazla demir bulunur. Özellikle demir eksikliği problemi olanlar kuru kayısı tüketmelidir. Ama unutmayın ki her şeyin olduğu gibi kuru kayısının da fazlası zarar.

– İçeriğinde yoğun şekilde potasyum bulunan kuru kayısı bu sayede önce mide ülseri için sonra ise kalp sağlığının korunması için önemli bir etki gösterir. Mide ağrılarına karşı oldukça etkilidir.

– İçerdiği lif ve mineraller sayesinde kansere karşı savaş açan kuru kayısı bunun yanında stresi azaltır ve son olarak bağışıklık sistemini güçlendirerek direnci arttırır.

Bu kadar faydayı sıraladıktan sonra eminim ki sizde artık kuru kayısı yemek için can atıyorsunuz. Ama ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum besin değeri ve kalorisi oldukça fazla olan bu masum şekeri fazlaca tüketmemeye özen gösterin. Hele ki diyet konusunda biraz sorununuz varsa pek fazla kayısı tüketmemeye çalışın.

KURU KAYISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

kuru-kayisinin-cilde-faydalari

Bu yazı kuru kayısının hamilelikte cilde faydaları kilosu kalorisi kabızlığa hamilelere kuru kayısı nasıl yapılır yenmeli tüketilmeli saklanır ishal yapar tüketilmelidir yumuşatılır kaynatılır sarartılır ne işe yarar neye iyi gelir ne kadar nedir nerede kaç kalori yetişir ne kadar ne zaman yenmeli nerede yetişir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın