Kulunç Ağrısı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

0
1059
Okunma

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki her tarafımızdan ağrı fışkırıyor. Kiminin orası, kiminin burası ağrıyor. Tam anlamı ile neredeyse ağrı olmayan nokta yok vücudumuzda.

Şüphesiz ki çağın gerektirdiği bazı durumlar ve uğraşılan meslek grupları, bazı ağrı tiplerini genetik hale getiriyor. Bu yazımızda sizlere kulunç ağrısı hakkında bilgiler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kulunç ağrısı nedir ve neden olur? Kulunç ağrısına iyi gelen şeyler ve ne iyi gelir gibi sorularınıza bu yazımızda yanıt bulacaksınız. Dilerseniz ilk önce kulunç ağrısı nedir bundan başlayalım.

Kulunç Ağrısı Nedir? Kulunç halk dilinde, özellikle de Anadolu’da çok kullanılan bir kelimedir.  Dedem vakti zamanında ”kulunçlarım ağrıyor veya kuluncumda ağrı var” dediğinde aslında pek anlam veremezdim bu kulunç neresi ya da bende kulunç neden ağrımıyor.

Yaş ilerledikçe öğrendik ki kulunç bölgesi, her iki kürek kemiği ile omuz başları arasındaki bölge yani sırtın üst kısmı. Tıp dilinde de kulunç ağrısına miyofasiyal ağrı sendromu denildiğini öğrenmek için yıllar geçmesi gerekti benim zihnimde.

Kulunç Ağrısının Nedenleri: Tamamen kas grubu ağrısı olan kulunç ağrıları, yaşa ve cinsiyete bağlı olmadan sırt bölgesinde bulunan kasları aşırı yıpratan ve kötü kullanan herkeste olabiliyor.

Kulunç bölgesinde bulunan kas gruplarının hor kullanılması tamamen meslek odaklı ve kişisel hatalar sonucunda ortaya çıkan bir durum. Bazı meslek grupları yapılan iş nedeniyle sırt kaslarını gereğinden fazla kullanarak, bu kasların yıpranmasına ve kulunç ağrısının oluşmasına neden oluyor.

Bilgisayar başında çalışmak zorunda olan ve masa başı mesai yapan memurlar, boyacılar, hemşireler, kameramanlar, tekstil işçileri ve sporcular kulunç ağrısına daha yoğun şekilde maruz kalmaktadır.

Tamamen kas odaklı olan bu rahatsızlık genelde farklı bir rahatsızlık veya hastalığın habercisi veya işareti değildir. Lakin çok nadirde olsa; boyun fıtığı, akciğer kanseri, karaciğer ve safra kesesi problemlerinden önce kulunç ağrısının görüldüğü durumlar vardır.

Kulunç Ağrısının Tedavisi: Masaj tedavileri, Fizik tedavi ajanlarının kullanıldığı sıcak tedaviler, Enjeksiyon yöntemi, Kuru iğne tedavisi, Elektrik akımı tedavisi ve ilaçla tedavi gibi yöntemler uygulanabilir. En doğru yöntemi seçmek için mutlaka doktorunuza danışın.

Kulunç Ağrısına Ne iyi Gelir? Kulunç ağrıları kas yıpranması ve yorulması neticesinde olduğundan, kaslarınızı dinlendirmeniz veya güçlendirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kasları rahatlatmak için bitkisel yağlar ile masaj, ağrı olan bölgeye sıcak kompres yapmak ve kasları kuvvetlendiren egzersizler ve hareketler sizin için çözüm olacaktır.

Özellikle hindistan cevizi yağı ile masaj, hafif yürüyüş ve esneme egzersizleri ile yüzme kulunç ağrısına çok iyi gelmektedir.

KULUNÇ AĞRISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kulunc-agrisi-nasil-gecer

Bu yazı kulunç ağrısının nedenleri belirtileri tedavisi iyi gelen kremler egzersizler bitkiler hareketler ilaçlar yağlar yakı iyi gelir mi ne iyi gelir ne yapılır bitkisel kesin çözüm nedir hangi doktor bölüm bakar hangi ilaç kullanılır nasıl geçer giderilir tedavi edilir olur teşhis edilir anlaşılır için egzersizler dua nerelere vurur ne kadar sürer nerelerde olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kulunç ağrısı nerelere vurur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın