Kulaktan Kan Gelmesinin Anlamı Nedir Neden Olur

0
567
Okunma

Kulak, insanların yaşamını daha rahat ve kolay sürdürebilmesi açısından oldukça önemli bir organdır.

Bu yazımda sizlere hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık problemi olan kulak kanaması hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Yazımızda kulak kanamasının ne olduğunu, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Kulaktan Kan Gelmesi Nedir? Kulaktan kan gelmesinin, tıp dilinde adı”otoraji”olarak adlandırılır. Farklı nedenlerle kulaktan kan gelebilir. Kulak kanaması, kulak zarında oluşan hasar ve iltihap nedeniyle oluşabilir. Ayrı zamanda kaza, kafaya alınan bir darbe, kulak tümörü ya da travmalar da kulak kanamasına yol açabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri: Kulaktan kan gelmesinin farklı nedenleri vardır. Şimdi kısa kısa bunları aktaralım.

Kulak Zarı Hasarı: Kulak kanamasında en sık karşılaşılan neden kulak zarında oluşan hasardır. Özellikle kulaktan kan gelmesi ile doktora başvurulduğunda kulağın yabancı bir cisim ile karıştırıldığı saptanmıştır. Bu durum çocuklarda daha sık görülen bir durumdur.

Yetişkinlerde ise kulak zarı hasarı genellikle orta kulak iltihabı neticesinde meydana gelir. Orta kulak iltihabında kulak akıntısı ile beraber kan görülme riski yüksektir. Kulak zarında hasar oluşma nedenlerinden biri de ani basınç değişikliğidir.

Kulak İltihabı: Kulakta meydana gelebilecek üç farklı iltihap kulaktan kan gelmesine yol açabilir.

Dış Kulak İltihabı: Dış kulakta iltihap, neme sürekli maruz kalan kulakta bakteri enfeksiyonu sonucu oluşur. Sık aralıklarla duş alan ya da yüzme ile sürekli şekilde uğraşan kişilerde görülen bir enfeksiyon türüdür ve kulak kanamasına neden olabilir.

Orta Kulak İltihabı: Kulakta bakteri ya da virüs nedeniyle oluşan iltihap türüdür. Daha çok kış aylarında ortaya çıkar. Genellikle kendiliğinden geçebilen bir iltihap türü olsa da şiddetli ağrıya yol açabilir. Ayrıca yaşanan ağrı kulak zarına baskı uygulayarak kulak kanamasına yol açabilir.

Mastoid Kemik İltihabı: Mastoid kemik, kafatasının iç kulağa birleştiği yerde bulunan bir kemik türüdür. Çok sık olmasa da kulaktan kan gelmesi mastoid kemiğin iltihaplanmasından kaynaklanabilir.

Kafa Travması: Kafa travmaları kulaktan kan gelmesine neden olan en yaygın sebepler arasındadır. Kafatası içerisinde bulunan temporal kemikte yaşanan kırık ya da yaralanma nedeniyle kulak kanaması oluşabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir? Kulak kanaması orta ya da dış kulak iltihabı nedeniyle oluşmuşsa kendiliğinden geçebilir. Eğer kendiliğinden geçmemişse antibiyotik tedavisi ve damla reçete edilir.

Ağrı ve ateşi kontrol altına almak için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Enfeksiyon nedeniyle kanama oluşan kulağa sıcak kompres uygulamak fayda sağlar. Ayrıca kulağın mutlaka temiz tutulması, su kaçırılmaması gerekir.

Kulak kanaması mastoid kemik iltihabı nedeniyle oluşmuşsa, durum hayati risk taşır. Eğer tanı bu yönde yapılmışsa hastanın hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir. Hastaya damar yolu ile antibiyotik verilerek tedavi edilmeye çalışılır. Bazı vakalarda cerrahi girişim ile mastoid kemikte oluşan iltihabın alınması gerekebilir.

Kulak Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler: Kulak kanaması hafif seyrediyorsa kulağın temiz bir bez parçası ile temizlenmesi gerekir. Eğer kanama şiddetli ise kulak tıkanmasına izin verilmeden kulağın kapatılması gerekir. Bir bez yardımı ile kulak kapatıldıktan sonra hastanın bilinci açıksa hasta sırt üstü yatırılır. Eğer hastanın bilinci açık değilse kanama oluşan kulağın üzerine doğru yatırılır.

KULAKTAN KAN GELMESİ HAKKINDA UZMANLARIMIZA DANIŞMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kulak-kanamalarinda-ilk-yardim

Bu yazı kulak kanamasının nedenleri zararları sonuçları latincesi ne demek nelere yol açar neye işaret eder nasıl durur olur kulak içi kanaması ne iyi gelir ilk yardım orucu bozar mı tedavisi kulak neden kanar kulakta kanama belirtileri kulaktan kan gelmesi neden olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın