Kulakta Sıvı Birikmesi Neden Olur Nasıl Geçer

1
576
Okunma

Bu yazımda sizlere kulakta sıvı toplanması veya kulakta sıvı birikmesi adı verilen bir sağlık problemi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kulakta sıvı birikmesinin ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini ve kulakta sıvı toplanması tedavisini sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir? Kulakta sıvı toplanması, tıp dilinde Efüzyonlu Otit olarak adlandırılan, ağrı ve ateş olmaksızın kulak zarının arkasında, orta kulakta sıvı birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kulakta Sıvı Toplanmasının Nedenleri: Kulakta sıvı birikiminin; enfeksiyon, alerji, östaki borusundaki fonksiyon bozukluğu, sinüslerde yaşanan sorunlar gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, sinüslerin iltihaplanması gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonlar kulakta sıvı birikimine yol açabilir. Bu enfeksiyonlar, kulak kanalına giren sıvının boşaltılmasını sağlayan östaki borusunu tıkayabilir. Orta kulakta sıkışıp kalan sıvı, bakteri ve virüslerin çoğalması için uygun bir ortam yaratır. Sıvı boşaltılmazsa bakteri ve virüsler hızla ürer ve enfeksiyona neden olur.

Yüzücü Kulağı: Yüzücülerde çok sık görüldüğü için bu adla anılan ve genellikle dış kulakta görülen bir iltihaplanma türüdür. Su içinde bulunan bakteriler enfeksiyona neden olarak kulakta sıvı birikime yol açar. Kulak içinde biriken suyla birlikte iltihaplanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı görülebilir.

Alerjiler: Burun ve sinüs alerjileri, bu bölgelerde bulunan dokuların şişmesi ve östaki borusunun kulakta biriken suyu atamamasına neden olabilir. Kulakta sıkışan su çıkarılmazsa kulak enfeksiyonuna yol açabilir.

Östaki Borusu Sorunları: Östaki borusu kulaktaki sıvı dengesinin korunması için bir drenaj kanalı gibi çalışır. Östaki borusunda yaşanan sorunlar sıvı dengesinin bozulmasına ve sıvının birikmesine neden olur. Bazı çocuklarda ve bebeklerde östaki borusu az gelişebilir, dolayısıyla sık sık kulak tıkanması yaşanabilir. Bu sorunlar yaş ilerledikçe östaki borusunun gelişimini tamamlaması sonucu ortadan kalkabilir.

Kulakta Sıvı Toplanması Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?
Kulakta sıvı toplanması çok büyük oranda çocuklarda görülmektedir. En önemli belirtisi işitme kaybıdır. Ağrı-ateş gibi diğer belirtiler ve bulgular olmadığı için tanıyı koyabilmek için dikkatli olmak gerekir. Çocuğun televizyon izlerken sesi çok açmaya başlaması, çocuğu çağırırken yüksek sesle çağırmak gerekmesi ya da dersleri çok iyiyken okul başarısında meydana gelen düşme kulakta sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan işitme kaybına ilişkin ipuçları olabilir.

Tanı Nasıl Konur? Muayenede kulak zarında matlaşma gibi bir renk değişimi, bazen kulak zarında çökmelere rastlanabilir, kulak zarı arkasında hava kabarcıkları görülebilir. Kulakta sıvı birikiminden şüphelenilen hastada orta kulak basınç testi ve işitme testi tanıyı doğrular.

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi: Kulakta biriken sıvı çoğunlukla kendi kendine boşalır. Sıvının oluşturduğu uygun ortamda çoğalan virüs ya da bakteriler enfeksiyona, çınlamaya, ağrıya ve geçici işitme kaybına neden olabilmektedir. Eğer 4-5 günden uzun süren sıvı birikmesi yaşıyorsanız iltihaplanmayı önlemek için bir uzmandan yardım almalısınız. Doktorunuz antibiyotik ilaç ya da kulak damlası önerebilir. Sıvı çıkana kadar kulağınıza yapacağınız sıcak havlu kompresi ağrıyı hafifletebilir.

KULAKTA SIVI BİRİKMESİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kulakta-sivi-toplanmasi-neden-olur

Bu yazı kulakta sıvı birikmesi nedir antibiyotik kaç günde geçer neden olur nelere yol açar ne zaman geçer nasıl geçer anlaşılı tedavi edilir önlenir zararları bitkisel tedavisi toplanmasının sebepleri belirtileri ağrı yapar mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kulakta sıvı birikmesi kaç günde geçer, kulak içinfe toplanan sıvı boşaştılmazsa ne olur

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın