Kulak Uğultusu Neden Oluşur Nasıl Geçer

0
280
Okunma

Herkesin başına mutlaka gelen bir sağlık problemidir kulak uğultusu.

Çok farklı nedenlerle kulak uğultusu karşımıza çıkabilir. Bu yazımızda sizlere önce kulak uğultusunun nedenleri, daha sonra ise kulak uğultusu tedavisi ve önlenmesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kulak Uğultusu Nedir? Kulak uğultusu insanların sürekli ya da periyodik olarak dış kaynaklı olmayan sesler duymasıdır. Kulak uğultusu bir ya da iki kulakta birden değişen tonlarda olabilir.

Kulak Uğultusunun Nedenleri: Kulak uğultusuna neden olan etkenleri 3 farklı gruba ayırırız. Şiddetli ses, hastalıklar ve ilaçlar.

Yüksek Şiddette Ses: Yüksek şiddette bir gürültüye maruz kalmak insanda kulak uğultusuna neden olabilir. Bu şiddette sesler insanların çevrede var olmayan sesleri duymasına neden olabilir. Kulak uğultusuna neden olabilen gürültü bir konser, ateşli silahlar, gürültülü mekanik aletler ya da patlamalardan kaynaklanabilir. Anlık bir patlama sesi ya da sürekli bir mekanik cihaz kaynaklı bu sesler saç hücrelerine ve kulak sinirlerine hasar verir.

Çevresel Etkenler: İnşaat makineleri, Elektrikli aletler, Çim makineleri, Ağaç makineleri, Patlamalar, Ateşli silahlar, Silah sesleri, Yüksek sesli müzik

Hastalıklar: Kulak enfeksiyonları ve bazı alerjiler gibi sağlık durumları da kulak uğultusuna neden olabilir. Kulak içinde mum birikimi, enfeksiyon, kulak zarında yırtığın yanı sıra kalp durumları, alerjiler, tümörler ve kafa ya da başta görülen sakatlıklar da kulak uğultusuna neden olabilir. Ayrıca kulak uğultusu tümör ya da anevrizma gibi ciddi durumların da habercisi olabilir. Bu nedenle kulak uğultusunun nedenini doğru bir şekilde tespit etmek çok önemlidir.

Sağlık Koşulları: Alerjiler, Tümörler, Anksiyete/stres, Diyabet, Kulak rahatsızlıkları, Kalp hastalıkları, Kafa/boyun travmaları, Tiroit

İlaçlar: Kulak uğultusu bazı ilaçların ve alkol kullanımının da yan etkisi olabilir. Ayrıca alkol, aspirin, sakinleştiriciler, antibiyotikler, antidepresanlar, uyarıcılar ve antienflamatuarlar gibi ilaçların da yan etkisi olarak kulak uğultusu ortaya çıkabilir.

Kulak Uğultusunun Tedavisi
– Endüstriyel gürültü, yüksek sesli yangın alarmları, yüksek seslerde dinlenen müzik gibi gürültü kaynaklarından uzak durulmalı,
– Sinir sistemine uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola, tütün ürünlerinden uzak durulmalı, tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı.
– Kan dolaşımını düzene sokmak için her gün, düzenli olarak egzersiz yapılmalı,
– Tansiyona dikkat edilmeli, yüksek ya da düşük tansiyon problemlerinde derhal doktora başvurulmalı,
– Tuz ve tuzlu yiyeceklerin tüketimi mümkün olduğunca en aza indirilmeli,
– Aşırı yorgunluktan, stresten, gereksiz kaygılardan kaçınılmalı, dinlenmeye dikkat edilmedir.
Kulak uğultusunun bitkisel tedavisi için; kulak uğultusuna ne iyi gelir konulu makaleyi okumanızı öneririz.
KULAK UĞULTUSU HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
kulak-ugultusu-duasi
Bu yazı kulak uğultusu neden oluşur neden olur nedenleri ve tedavisi nasıl geçer önlenir nedeni var mı için okunacak dua ilaç isimler duası sebebi hangi hastalığın belirtisidir doktor bölüm bakar kaç günde geçer baş ağrısı işitme kaybı basınç mide bulantısı kulak uğultusunu ne geçirir kulak uğultusuna ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın