Kulak Kiri Nedir Nasıl Temizlenir

1
727
Okunma

Bu yazımızda herkesin az veya çok şekilde sorun yaşadığı kulak kiri hakkında bilgi vermek istiyorum. Netice itibari ile kimse, kulağında kir birikmediğini iddia edemez. Herkesin kulağında az veya çok mutlaka kir birikir.

Şimdi dilerseniz kulak kiri nedir ve neden olur, daha sonra ise kulak kiri nasıl önlenir ve doğal çözümlerle kulak kiri nasıl yok edilir bunları anlatalım.

Kulak Kiri Nedir? Kulak kirinin diğer adı veya tıp dilinde adı buşon olarak geçer. Fransızca kökenli bir kelimedir.

Kulak kirinin 2 tipi veya çeşidi vardır. Birincisi ıslak, ikincisi ise kuru kulak kiridir. Asya ve Afrika ülkelerinde kuru ve az yağlı kulak kiri görülürken, Avrupa ve Amerika ülkelerinde ıslak ve yağlı kulak kiri görülmektedir.

Kulak Kirinin Nedenleri: Kulağa yabancı cisimler sokulması, tozlu ve kirli ortamlarda çalışılması veya bulunulması, kulak yolundaki darlık nedeniyle kulak kirinin dışarı atılamaması, kulak tıkacı ve işitme cihazı kullanılması, cerumen adı verilen kulak salgısının normalden fazla salgılanması ve bu salgının çok koyu ve yapışkan olması kulak kirinin oluşmasına neden olmaktadır.

Kulak Kirinin Sonuçları: Kulakta kir oluşumunun herkeste olduğunu lakin kimilerinde az, kimilerinde ise çok fazla kulak kiri oluştuğunu söylemiştik.

Kulak kirinin az miktarda üretilmesi kulak iltihabı ve enfeksiyonu oranını arttırırken, kulak kirinin çok miktarda üretilmesi ise; geçici işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, ağrı, kaşıntı, kulak uğultusu, kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Kulak Kirine Ne iyi Gelir: Kulak kirinin yani buşon oluşumunun her insanda olması gereken bir vücut fonksiyonu olduğunu asla unutmayın.

Kulak kirini sadece pamuklu kulak çöpleri ile temizleyin. Bunun dışında kulağa sivri veya kesici bir alet sokmayın. Eğer ki kulağınızı kendiniz temizleme konusunda başarılı değilseniz, eczanelerde veya hastanelerde makine ve vakum ile kulak kirini çektirmeniz mümkündür.

Kulak Kirine Bitkisel Çözüm:  Kulak kirini temizleyen en etkili doğal yöntem papatya çayıdır. Bir yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir kase kaynar suya koyduktan sonra 10 dakika süreyle demlenmesini bekleyin. Bu işlemi yaparken kap mutlaka kapalı olsun. Ardından çayı süzün ve kalan sıvıyla kulaklarınızı yıkayın.

KULAK KİRİ HAKKINDA SORULARINIZ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kulak-kiri-nasil-temizlenir

Bu yazı kulak kiri nedir nedenleri neden oluşur kokar neyle temizlenir nelere sebep olur ne renk olur ne işe yarar nasıl temizlenir yumuşar oluşur yıkanır temizlenmeli önlenir çıkar kulak kirinin belirtileri zara yapışması birikmesi kırmızı çok olması zararları faydaları için damla oksijenli su gliserin mum ilaç kulak kirine sirkeli ilginç doğal bitkisel çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. 4 yaşındaki kızımın sağ kulağı doğuşdan kapalı sol kulak yoluda dar olduğu için kulağında kir birikmiş doktor oksijenli su ve damla önerdi kulak zarına bi zararı olurmu lütfen yardımcı olurmusunuz

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın