Krom Minerali Nedir Ne işe Yarar

0
623
Okunma

Mineral çeşitleri ve bu minerallerin faydaları ve görevleri hakkında yazdığımız yazı serisine bugün krom minerali ile devam ediyoruz. Böylece insan vücudu için önemli olan belli başlı mineral türlerini bitirmiş oluyoruz.

Sözü çok fazla uzatmadan konumuza girelim ve krom minerali nedir, ne işe yarar, krom nelerde bulunur ve krom mineralinin özellikleri ve faydalarını anlatmaya başlayalım.

Krom Nedir? Krom, vücut için gerekli olan, insülin hormonunun işlevselliğine katkıda bulunan ve karbonhidrat, protein, yağ metabolizmasında etkilere sahip bir mineraldir.

Krom Mineralinin Faydaları: Kromun faydalarını ve yararlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

Kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Diyabet riskinin, özellikle de diyabet 2 riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Serotonin hormonu üretimini desteklediği için, ruh halinin düzelmesine yardımcı olmaktadır ve sakinleştirip rahatlatmaktadır.

Depresyon riskini azaltmaya yardımcıdır.

Yüksek kolesterolü önlemeye yardımcıdır.

Metabolik sendromların önlenmesine yardımcıdır.

Vücut için ekstra enerji sağlamaktadır.

Krom İçeren Besinler: Bira mayası, işlenmiş et, patates, peynir, pekmez, baharat, tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, yeşil fasulye, brokoli, muz, elma gibi taze meyve ve sebzeler fındık fıstık gibi birçok doğal gıdalar krom bakımından oldukça zengindirler.

Günlük Krom İhtiyacı: 0-6 ay: 0,2 mikrogram, 6 ay – 1 yaş: 5,5 mikrogram, 1-3 yaş: 11 mikrogram, 4-8 yaş: 15 mikrogram, 9-13 yaş kızlar: 21, 9-13 yaş erkekler: 25, 14-18 yaş kızlar: 24, 14-18 yaş erkekler: 35, 19-50 yaş kadınlar: 25, 19-50 yaş erkekler: 35, 51 yaş ve üstü kadınlar: 20, 51 yaş ve üstü erkekler: 30, 14-18 yaş hamile kadınlar: 29, 19 yaş üstü hamile kadınlar: 30, 14-18 yaş emziren kadınlar: 44, 19 yaş üstü emziren kadınlar: 45 mikrogram şeklindedir.

Krom Eksikliği: Çok fazla miktarda meyve suyu, şekerleme ya da şeker içeren diğer besinlerin tüketilmesi halinde vücutta, idrar içindeki kromun bertaraf edilmesine neden olmaktadır. Egzersiz, stres, hastalıklar ve hamilelik gibi bazı durumlar ise, vücudun krom boşaltılmasına neden olabilmekte ve bundan dolayı da, bu iz elementin seviyesinde azalma yaşanmaktadır.

KROM MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAkrom-minerali-ne-ise-yarar

Bu yazı kromun kullanım alanları değerlikleri simgesi sembolü atom numarası değerliği çıkarıldığı yerler faydaları elektron dizilimi kilosu yararları zararları yükü nedir ne kadar nelerde var ne işe yarar neye iyi gelir nerelerde kullanılır ne demektir nasıl işlenir boyanır üretilir parlatılır delinir anlaşılır krom minerali içeren bulunan besinler hangi yiyeceklerde var krom mineralinin eksikliğinde görülen hastalıklar insan vücudundaki işlevi görevleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın