Kramp Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
536
Okunma

Özellikle vücudu spor ile pek alakadar olmayan ve kas grupları yeteri kadar çalışmayan insanların başına gelen bir durum olan kramp hakkında bahsetmek istiyorum sizlere.

Krampın nedenleri, tedavisi ve kramp için uygulanan tedavi yöntemleri hakkında derlediğimiz bilgileri aktarmaya başlayalım.

Kramp Nedir? Kaslarda şiddetli ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen ani kasılmalara kramp denir. Her insanın hayatında birkaç kez başına gelebilen kramp durumunda kaslarınız kasılır. Sizi hareket edemez bir halde acı içinde bırakır. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer. Yazımızda krampların sebepleri, sonuçları, belirtileri ve o anda neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Kramp Nedenleri – Kramp Neden Girer? Kramplar genelde bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde oluşur. Sebepleri arasında zorlamak, zedelenmek ve kasların dehidrolize olması ve çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak sayılabilir. Kas kasılmasını engellemek veya kasılma süresini kısaltmak için masaj ve esneme egzersizleri yardımcı olabilir.

Kramp Kimlerde Görülür? Yoğun ve ağır egzersizler sonucu hücrelerindeki depo glikojeni ani bir şekilde tüketenler, Herhangi bir şekilde potasyum ve tuz kaybedenler (Hipertansiyon hastaları, hamileler vb), Isınmadan ani hareketler yapanlar, Potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından fakir beslenenlerde daha sıklıkla görülür.

Kramp Nasıl Önlenir? Kramp oluşumunun önüne geçmek için şu önlemleri alabilirsiniz;

– Kurutulmuş meyve, yeşil sebzeler, domates, avokado, muz gibi potasyum bakımından zengin içerikli şifalı bitkilerle beslenmeye dikkat etmeliyiz,

– Kahve, çay, kola ve sigara tüketimini azaltın,

– Düzenli olarak egzersiz yapın. Çünkü düzenli egzersiz kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

– Dolaşımın devamı ve Laktik asitin( yorgunluğa sebep olan madde) kaslardan uzaklaşması için bol su tüketin. Düzenli su içme alışkanlığı kazanmalısınız.

– B grubu vitaminleri bakımından zengin olan tam tahıllı ekmekler yiyin.

– Kas çekilmelerinin düzenlenmesi için az yağlı süt ve yoğurt tüketin.

– Enerji verici besinler tüketin. Alkol içmeyin.

– Sebzeleri pişirme suyunu atmayın. Yemeklerinizde kullanın. Pişirme suyunun atılması önemli derecede vitamin ve mineral kaybı demektir.

Kramp Tedavisi: Kramp anında önemli olan, kasların gevşetilmesinin başarılı olmasıdır. Bu biraz acılı olabilir. Aşağıdaki bazı önemli tavsiyeler size o anda yardımcı olacaktır.

Kramp bölgesi ovulur. Baldır bölgesindeki kramplar için germe hareketi yapılır. Buz tedavisi veya kızarana kadar ovma hareketi yapılır. Sıcak su torbası da kasları gevşetmek için yaralı olacaktır.

KRAMP KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kramp-nasil-gecer

Bu yazı kramp ne demek ne kadar sürer ne eksikliğinden girer ne zaman geçer nasıl geçer girer olur bir şey önlenir tedavi edilir geçirilir gider krampın nedenleri sebebi anlamı zararları geçmesi için için ne yapmalı ne yemeli sprey magnezyum ne yapılmalı ne iyi gelir hangi doktora gidilmeli doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi hangi bölüm bakar krampa iyi gelen yiyecekler şeyler meyveler bitkiler hareketler kremler ilaçlar ne yapılır ne yapmalı neden olan hastalıklar buz sıcak su iyi gelir mi iğne batırmak hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın