Konjonktivit Nedir Neden Olur Ne iyi Gelir

0
570
Okunma

Bu yazımızda sizlere bir göz hastalığı olan konjonktivit hakkında bilgiler vermek istiyorum.

İlk önce konjonktivitin ne olduğunu, ardından belirtilerini ve nedenlerini, son olarak ise konjonktivit tedavisi ve bitkisel çözümleri hakkında bilgileri paylaşacağız.

Çok önemli bir göz hastalığı olan konjonktivitin şakaya gelmeyeceğini ve ilerleyen süreçte görme kayıplarına neden olabileceğini sakın unutmayın.

Konjonktivit Nedir? Gözde oluşan kızarıklığın en sık sebebi olan konjonktivit, konjonktiva tabakasının iltihabına verilen isimdir.

Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarı gibi bir tabakayla kaplıdır. Konjonktiva adı verilen bu tabaka gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabaka içinde ince damarlar vardır ve dikkatli bakıldığında çıplak gözle dahi görülebilirler. Konjonktivada iltihap olduğunda damarlar daha belirginleşir ve göz kızarır.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir? Gözde ışığa karşı hassasiyet, sulanma, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı, batma, şişliktir. Bu belirtiler görüldüğünde en kısa zamanda mutlaka bir göz hekimine gidilmelidir.

Konjonktivit Nedenleri? Virüs ya da bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, Gözyaşı yetersizliğinin, rüzgara ya da güneş ışığına fazlaca maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu, Kimyasal maddeler, duman ve sigara (kimyasal konjonktivit), Alerji, Toz, kıl veya kum gibi yabancı cisimler nedeniyle oluşur.

Tedavisi: Zamanında ve doğru antibiyotik tedavisiyle bu göz enfeksiyonu iyileşebilmektedir. Göz iltihabı olarak da bilinen konjonktivit hastalığından korunmak için basit sağlık kurallarına uymak çok önemlidir. Eller sürekli yıkanmalı, enfekte kişilerin eşyaları kullanılmamalıdır.

Konjonktivite Ne iyi Gelir: Bitkisel Konjonktivit Tedavisi için sizlere alternatif tıbbın önerilerini derledik. İstediğiniz uygulamayı evde denemenizde fayda var. Lakin eğer konjonktivit hastalığı iltihaplı romatizma kökenli ise mutlaka doktora görünmelisiniz.

– Bir çay kaşığı kurumuş lobelya veya 2-3 çay kaşığı kurumuş papatyayı 1 buçuk su bardağı kaynar suyla karıştırın. On beş dakika yavaş yavaş kaynatın ve süzün. Daha sonra soğumaya bırakın. Günde 3-4 kez, temiz bir pamuklu bezle gözünüze uygulayın. Karışım buzdolabında 8 güne kadar saklanabilir.

– Çay poşetleri konjonktivite için en etkili ev ilaçları arasında gösterilir. Enfekte göze nemli çay poşeti yerleştirme ağrıyı hafifletir ve gözdeki kaşıntıyı giderir.  Bunu yapmanın en iyi yolu kaynayan su içine bir çay poşeti koyun, soğumasını müteakip göz üzerine yerleştirin.

– Geceleyin su içinde ıslatılmış yasemin çiçeklerini ıslatın ve suyunu gözünüze damlatın. Bu uygulama gözden sarı sıvıyı boşaltmanın en gözde, denenmiş ve test edilmiş ilaçlarından biridir.

– Sıcak suyu bal ile karıştırın ve enfekte olan göze damlatınız. Yanma hissi yaşayabilirsiniz fakat konjonktivite tedavisinde etkilidir.

– Pamuk parçalarını ılık tuzlu suya daldırıp göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu, gözdeki bulaşıcı mikropların öldürülmesine yardımcı olacaktır.

KONJONKTİVİT HAKKINDA GÖZ DOKTORLARINA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP

konjonktivite-ne-iyi-gelir

Bu yazı konjonktivit hastalığı nedir nedenleri neden olur ne demek reçetesi nasıl geçer olur başlar bulaşır hangi doktor bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi çare için göz damlası damla ismi ne yapılmalı kullanılan ilaçlar antibiyotik merhem isimleri ne iyi gelir neden olan bakteriler ne kadar sürede iyileşir belirtileri virüsü çeşitleri tedavi edilir olur iyileşir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın