Kolanın Vücuda Zararları ve Etkileri Nelerdir

1
657
Okunma

Ülkemizde oldukça yoğun miktarda tüketilen kola, özellikle atıştırma ve yemek aralarında hemen hemen her yaşta insanın kullandığı bir asitli içecek türüdür.

Bu yazımızda sizlere kolanın insan sağlığına ve vücuda etkileri ile zararları hakkında bazı bilgiler vereceğim.

1 litre kolada 400 kaloriye eşdeğer şeker, 0,15 kafein, değişken miktarlarda renk verici maddeler, kola özü ve en önemlisi fosforik asit bulunmaktadır.

Öncelikle çok severek tükettiğimiz bu zararlı maddeler neler onlardan bahsedelim.

Karmin: Renklendiricidir. ‘Cochineal’ adı verilen böceklerden elde edilmektedir.

Aspartam (E951) Yapay tatlandırıcı olarak kullanılan katkı maddesidir.

Asesülfan (E950) Kanserojen yapıda olan yapay tatlandırıcıdır.

Sakarin (E954)  Temel maddesi benzoik sülfinit olan yapay bir tatlandırıcıdır ve izne bağlı olarak kullanılır.

Tüm bu yapay tatlandırıcıların insan sağlığı açısından yüksek oranda Alzheimer riski taşımakta olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Elbette ki kolanın zararları sadece bu kadar değil. Yapılan araştırmalarda özellikle çocukluk çağı olmak üzere büyük yaş gruplarında da kilo alma ile kola arasında önemli bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Kolalı içecekler kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olur. Bu yüzden vücuttaki insülin hormonunu arttırarak vücudun yağ depolamasını sağlar ve şişmanlık riskini tetikler.

Kolanın zararlarını anlayabilmek için bir tabağa et parçası koyup üzerine kola döküp bir süre beklemeniz yeterli. 2 günün sonunda etin eriyip kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir bardak kola içine öldükten sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdan olan diş veya kemik parçası atın ve 3–4 gün bekletin. Kemiğin lastik gibi olduğunu göreceksiniz. Bunu sebebi kolanın sahip müthiş asitlik derecesi( PH=3,4).

Kolanın vücudumuzda yarattıklarını 1 saat içine yayarsak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor
İlk 10 dakika: Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı (10 çay kaşığı kadar) vücudunuza girmiş olur. İçinde barındırdığı fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusma hissini engeller.

20. Dakika: Kan şekeriniz ani yükselme gösterir, yüksek oranda insülin patlamasına sebep olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek depolar. Bu sadece birkaç dakika içerisinde olur.

40. Dakika: Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur. Göz bebekleriniz büyür. Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Kan basıncınız yükselir ve karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar.

60. Dakika: Tuvalet ihtiyacı hissedersiniz. Bu da vücuttaki kalsiyum, çinko ve magnezyumun idrar yoluyla dışarı atılmasına sebep olur. Oysa bunlar vücudumuza gerekli olan minerallerdir. Zaman geçtikçe vücut tekrar şeker ihtiyacı hissetmeye başlayacaktır. Kendinizi bitkin ve halsiz hissedeceksiniz. Çünkü 1 saatin sonunda vücudunuza aldığınız kola sayesinde bütün su dışarı atıldığından tekrar susuzluk hissedeceksiniz. Buna bağlı olarak tekrar kola içme ihtiyacı hissedeceksiniz. Vücudunuzda yarattığı tahribatı düşünerek bu istekten vazgeçmenin yolunu kendinize aşılamalısınız.

Kola Hakkında Birkaç Önemli Bilgi
– Bir bardak kolada 32 küp şeker vardır.
– Kolanın rengi meyan kökü bitkisinden elde edilir. Fareleri en çok meyan kökü tarlalarında görebilirsiniz.
– Bazı araştırmalara göre meyan kötü tarlalarındaki tarım araçları bitkiyle birlikte fareleri de toplamaktadır.
– Ayrıca kolanın tuvalet ve banyo temizlemede ne kadar iyi bir parlatıcı ve temizleyici olduğunu bir çoğunuz bilirsiniz.

Tüm bu sayılanlara rağmen hala kola içme alışkanlığınızı kaybetmediğinizi veya kaybetmeyeceğinizi düşünüyorsanız; bir zeka seviyesi testine girmenizi önermekten başka tavsiyem kalmıyor.

KOLA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

kolanin-zararlari

Bu yazı kolanın içinde ne var zararları yapılışı içindekiler ham maddesi insan sağlığına vücuda verdiği zararları etkileri nelerdir etkileri kalorisi kaç kalori nasıl bırakılır neyden yapılır neden zararlı içinde bulunan zararlı böcek asit ve maddeler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın