Koah Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
593
Okunma

Sigara kullanımının insan sağlığı üzerinde bıraktığı en büyük tahribatlardan birisi olan koah hastalığı hakkında bilgi vermek istiyorum bu yazımızda.

Sizlere kısaca koah hastalığının tanımı, belirtileri, nedenleri ve tedavisini aktarmaya çalışacağım.

Koah Hastalığı Nedir? Koah; Anfizem ve kronik bronşiti kapsayan, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilen, mutlaka ilerleyen, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Koah aslında sadece Kronik Obstruktif Akciğer hastalığı anlamına gelmemektedir. Koah’ta K harfi; Kronik yani Sürekliolan, O harfi; Obstrüktif yani tıkanıklık oluşturan, a harfi; Akciğeri etkileyen, H harfiyse; Hastalık olduğunu tanımlamaktadır. Koah süreğen (kronik) bir hastalıktır.

Koah Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Koah hastalığının belli başlı 3 nedeni vardır.

1. Mesleki zararlı gazlar, tanecikler(mikro parçacık) solunması.

2. Etkin biçimde sigara kullanımı.

3. Hava kirliliği.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir? KOAH Hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

1. Öksürük

2. Balgam çıkarma

3. Kan tükürme

4. Nefes darlığı

5. Kanın oksijen doymuşluğunda azalma

6. Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme

7. Göğüste tıkanma

8. Hırıltılı solunum

KOAH Hastalığı Çeşitleri: KOAH Hastalığının bilinen 3 farklı tipi vardır.

1. A tipi (Amfizem)

2. B tipi (bronşit)

3. C tipi (karışık)

KOAH Hastalığı Tedavisi: Koah tedavisinin iki ana amacı vardır. Birincisi hastalığın bulgularını düzeltmek ya da azaltmak, ikincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Günümüzde Koah hastalığını ortadan kaldıracak, tamamen düzeltecek bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak sigaradan uzak durmak bu hastalığı çok büyük ölçüde önler.

Bu hastalığın tedavi programında şunlar yer almaktadır:

1. Sigaranın bıraktırılması.

2. Çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrolü.

3. Uzun süreli tedavi.

4. Ani başlayan atakların tedavisi.

Hastalığın derecesine göre tedavi, akciğerlere giden hava miktarını arttırmayı sağlayan bronkodilatatör gerektirebilir. Bunlar doktor kontrolünde düzenli olarak alınması gereken bakım ilaçları ve salbutamol, terbutalin ve benzeri gibi bulguların ve krizlerin üstesinden gelmek için alınan rahatlatıcı ilaçlar olmak üzere iki çeşittir.

Ozon tedavisi gibi destekleyici tedavilerde uygulanabilmektedir. Ayrıca balgam sulandırıcı ve antioksidan etkisi olan Asetilsistein adlı maddenin Koah hastalarında yararlı olabileceği düşünülmektedir. Destek tedavisi için doktorunuza danışarak bitkisel karışımlarda kullanabilirsiniz.

KOAH Hastalığı için önerilen bitkisel çözümleri öğrenmek için koah hastalığına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

KOAH HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

koah-hastaligi-nasil-tedavi-edilir

Bu yazı koah hastalığının nedenleri belirtileri başlangıcı tedavisi var mı nedir bulaşıcı mıdır nasıl başlar oluşur tedavi edilir bir hastalıktır için okunacak dua bitkisel ilaçlar doğal kesin çözüm ne iyi gelir koah hastalığına hangi doktor bölüm bakar koah ne demek neden olur hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın