Kirpik Dökülmesinin Nedenleri Tedavisi Nedir

0
136
Okunma

Tıp dilinde kirpiklerin (veya kaşların) enfeksiyon benzeri bir nedenle aniden dökülmesine madarozis adı verilir.

Biz bu yazımızda sizlere ilk önce kirpik dökülmesinin nedenlerini, kirpiklerin nasıl döküldüğünü ve kirpik dökülmesini engellemek için yapılması gereken uygulamaları ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını anlatacağım.

Kirpik Dökülmesinin Nedenleri: Yanlış makyaj, bazı hastalıklar ve farklı etkenler sonucunda kirpiklerde dökülme meydana gelebilir. Şimdi daha detaylı şekilde kirpik dökülmesinin nedenlerini inceleyelim.

Makyaj: Sürekli kozmetik ürünler, kirpik şekillendirici aletler veya kalitesiz makyaj temizleme ürünleri kullanılıyorsa bu alışkanlıklar kirpiklere zarar vermiş olabilir.

Sudan etkilenmeyen özellikteki rimeli çıkarmak için özel makyaj temizleyiciler kullanılmazsa, rimeli silmeye uğraşırken gözü ovuşturmak ve kirpikleri çekiştirmek kirpiklere zarar verilebilir.

Arpacık: Tıptaki adı hordeolum olan arpacık, göz kapağındaki iltihaplanma ve yaralanma, alerji ya da enfeksiyon sonucu oluşabilir. Bazı kişilerde arpacık ile birlikte kirpik dökülmesi de görülür. Neyse ki arpacığın iyileşmesinin ve belirtilerin ortadan kalkmasının ardından kirpikler de geri gelir.

Saçkıran: Tıp dilinde alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran, vücuttaki tüm kılların ya da sadece bir bölgedeki kılların dökülmesidir. Saçkıran nedeniyle dökülen kirpiklerin yeniden çıkıp çıkmayacağı kişiye göre değişir. Saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve eğer lupus ya da skleroderma gibi başka bir bağışıklık sistemi hastalığınız varsa, bu hastalıklara bağlı olarak da kirpikleriniz dökülüyor olabilir.

Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar vücudumuzun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bezin az ya da çok çalışması sonucu tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kiloyu, sindirimi, uyku düzenini, cildi, saçları ve kirpikleri de etkileyebilir. Tiroid hastalıklarının çeşitli belirtileri vardır ve bunlardan biri de kirpiklerin dökülmesi olabilir.

Yukarıda başlıca nedenlerine ayrıntılı olarak değindiğimiz kirpik dökülmesinin yaygın sebepleri toplu olarak şu şekilde sıralanabilir; Cilt hastalıkları, Hipotiroidi, İlaçların yan etkileri, Stres, İç salgı bezleri hastalıkları, Hormonsal dengesizlikler, Metabolizma bozuklukları, İltihap, Sistesel hastalıklar, Psikolojik hastalıklar, Yetersiz beslenme, Yaşlanma, Alerji benzeri nedenlerle sürekli gözleri ovuşturma.

Kirpik Dökülmesi Nasıl Geçer? Kirpik dökülmesi tedavisi öncelikle altta yatan nedenin bulunmasıyla başlar. Daha sonra aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

Maskara Seçimi: İlk akla gelen konu maskara seçimi. Kaliteli maskara kullanmak da yetmiyor; sizin vücudunuzla uyumlu olanı keşfedip onu kullanmalısınız.

İltihap: Göz ve çevresindeki dokularda herhangi bir iltihap söz konusu ise tedavi olun.

– Bakteriyel durumlarda eczacınıza danışarak antibiyotik göz damlaları kullanın.

– Virüs kaynaklı sorunlarda bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve destek tedaviler alın.

– Göz kapağı yakınlarında sedef veya egzama gibi cilt iltihapları varsa uygun kremler kullanın. Bu sayede gözlerinizi kaşımayı bırakacak ve kirpik dökülmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Diyet: Öğünlerinizde yeterli miktarda protein, yağ asitleri ve vitamin içeren gıdalar tüketin. Bu amaçla tuna ve somon gibi soğuk su balıkları, kuru yemiş ve yeterli miktarda yeşil yapraklı sebze tüketin.

Makyaj: Makyaj konusunda şu hususlara dikkat etmek gerekiyor;

– Eski makyaj malzemesi kullanmayın.

– Yatağa girmeden önce makyajınızı temizleyin, kirpik diplerinizin nefes almasına izin verin.

– Maskara kullanırken nazik hareket edin. Çok miktarda kirpik dökülmesi varsa maskara kullanmayın.

– Makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi çekiştirmeyin, yumuşak hareket edin.

– Olabildiğince takma kirpik kullanmayın. Kullanırsanız da çıkarırken önce bir yağlı bir pamukla dokunarak yumuşatın.

İsterseniz site içerisinde arama yaparak kirpik dökülmesine ne iyi gelir başlıklı konuyu bulabilir ve doğal çözüm yöntemlerini okuyabilirsiniz.

KİRPİK DÖKÜLMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kirpik-dokulmesi-nasil-onlenir

Bu yazı kirpik dökülmesi nedenleri ne iyi gelir neyin belirtisi ne önler nasıl önlenir giderilir nedenleri tedavisi nedeni sebebi için ne yapmalı hangi doktora bölüme gidilir neden dökülür seyirir yağ ilaç badem yağı bitkisel çözüm iyi gelen şeyler kirpik dökülmesini önlemek için ne yapılmalı engelleyen yağlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın