Kıl Kurdu Nedir Nasıl Oluşur Tedavi Edilir Geçer

0
450
Okunma
Sürekli olarak sizlere bahsettiğim beslenme düzensizliği ve bozukluğunun ortaya çıkardığı bir sorundan bahsetmek istiyorum size şimdi.
Aslına bakarsanız tek başına beslenmenin etkisi olmasa da temizlik noksanlığı ve dikkatsizlik ile birleşince ortaya çıkan bir problem olan kıl kurdunu anlatacağım sizlere. Kıl kurdu nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve kıl kurdu tedavisi ile kıl kurtları nasıl düşürülür ve geçer hepsini kısa kısa anlatacağım sizlere.

Kıl Kurdu Neden Olur? 3 farklı sebepten dolayı kıl kurdu oluşumu gözlenir. Bunlar; Ailevi nedenlere bağlı olarak, kişilerde genetik bir şekilde kıl kurdu olması muhtemeldir.

Çevresel faktörler nedeniyle kıl kurdu oluşabilmektedir. En önemli nedenlerden birisi ise kirli koşullarda beslenmenin kıl kurdu oluşumuna sebep olmasıdır.

Kıl kurdu kişilerin bünyelerine bağlı olarak ta oluşabilmektedir. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmayan bireylerde, bünyesi zayıf kişilerde ve bazı mikrobik rahatsızlıkları bulunan bireylerde kıl kurdu oluşması sık görülmektedir.

Kıl Kurdu Nasıl Oluşur? Kıl kurdu insandan insana ya da oto enfeksiyonla kişilere kolayca bulaşabilen bir parazittir. Geceleri saat 2-3 gibi dişi erişkin kıl kurtları anüsten dışarı çıkarak binlerce yumurtayı makat civarına bırakmakta ve kısa süre içerisinde ölmektedirler. Bırakılan bu yumurtalar yaklaşık olarak 6 saate yakın bir sürede bulaşıcı özellik kazanarak yaygınlaşmaktadır.
Kıl kurtları kişilerin iç çamaşırlarına dökülmekte ya da yatağa bulaşmaktadır. Ayrıca kişiler tuvalet esnasında makat bölgesini temizlerken oluşan kaşıntı sırasında bu kurtları tırnak aralarına aldıklarının farkında bile değildirler. Bu nedenle kıl kurtları çocuktan çocuğa kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun iç çamaşırlarında, yatak ve çarşaflarda bulunan yumurtaları, oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2-3 hafta canlı kalabilme özelliğine sahiptir.
Kıl Kurdu Belirtileri: Kıl kurdu oluşumu esnasında şu belirtiler ortaya çıkar;

Sıklıkla görülen karın ağrıları, özellikle de aç kalındığında başlayan kramplar kıl kurdunun en belirgin özelliğidir.

Çok fazla gaz çıkarma, Sık sık ishal durumunun görülmesi,

Dışkıyı keçi dışkısına benzer şekilde yapar hale gelme,

Burun kaşıntısı oluşumu, Anüste meydana gelen kaşıntıların artması,

Kişinin ağzından özellikle geceleri yastığa salya akması,

Kişinin zayıf kalması ve kilo alamaması,  Sabahları mide bulantısı ve kişinin ağzında oluşan kokular,

Vücutta aşırı kaşıntılar meydana gelmesi kıl kurdu oluşumunun belirtileri arasında yer almaktadır.

Kıl Kurdundan Nasıl Korunulur? Kıl kurdu oluşumunu engellemenin ilk yolu özellikle çocuklarda dengeli ve temiz beslenmeye dikkat edilmesidir. Bunun nedeni ise kıl kurdunun daha çok çocuklarda oluşmasıdır. Yaşanılan çevrenin ve kişinin özel temizliğinin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Özellikle alkol, sigara ve sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Kişinin ailesinde daha önce kıl kurdu oluşumu var ise mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi önlem alınabilmesi açısından faydalı olacaktır. Evlerde banyo ve tuvalet temizliğine çok dikkat edilmeli, özellikle kişilerin özel hijyen ve bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir.

Kıl Kurdu Tedavisi:Vermox, Vermazol, Versid, Pirok, Piramon, Siropar, Hemicid, Pipor tarzı ilaçlar kullanılabilir. Fakat unutmayın ki bu ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanamayacağınız gibi sadece doktorunuzun tavsiye edeceği şekillerde kullanmalısınız. Ayrıca iç çamaşırların yıkandıktan sonra ütülenmesi de bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynar.

Kıl kurdu problemine doğal ve bitkisel yöntemler ile çözüm bulmak isteyenler, daha önce sitede paylaştığımız kıl kurduna ne iyi gelir isimli yazımızı okuyabilir.

KIL KURDU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kil-kurdu-nasil-tedavi-edilir

Bu yazı kıl kurdunun tedavisi belirtileri ilaçları diğer adı nedir ne demek neye benzer neden kaynaklanır ne renk olur neden olur nedenleri sebepleri ne iyi gelir nasıl düşürülür tedavi edilir oluşur için krem merhem ne yemeli en etkili ilaç enfeksiyonu etkileri resmi reçete testi yumurtası ısırır mı olanlar nasıl beslenmeli anlaşılır paraziti ameliyatı sözlük şurubu latince larvası kesesi hapı hastalığı zararlı mıdır cinsel yolla bulaşır mı ölümcül müdür makatta kanama yapar mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın