Kepekli Saçlara Ne Yapılır Kesin Çözüm

0
997
Okunma

Yazımızı benimde son dönemde oldukça şikayetçi olduğum ve sonunda kurtulduğum bir konu olan saç kepekleri hakkında yazmak istiyorum.

Önce kepeğe karşı bitkisel çözüm önerilerini, daha sonra ise kepeğe ne iyi gelir ve kepek için iyi gelen şeyler nelerdir bunları anlatacağım.

Kepeğe Bitkisel Çözüm: İlk önce Suna Dumankaya tarafından önerilen ve kepeğe bitkisel çözüm sağlayan kürü sizlere anlatacağım.

Malzemeler: 10 damla kekik yağı, 25 gram badem yağı, 1 çay kaşığı kadar tuz, 5 damla limon.

Uygulama: Malzemelerin tamamını karıştırarak saç dibine masaj yaparak sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı 3-4 günde tekrarlayın. Böylece kepek sorununuzu kısa bir süre içerisinde çözeceksiniz.

Kepeğe Ne iyi Gelir? Şimdi ise saçta bulunan kepeğe karşı iyi gelen bitkileri, yağları ve doğal önerileri nasıl kullanacağınızı anlatarak sıralayalım.

Limon: Saç derinize 2 yemek kaşığı limonla masaj yapın ve sonra suyla durulayın. Daha sonra 1 fincan suyun içine 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın ve bununla saçınızı durulayın. Kepeklerden kurtulana kadar bunu her gün tekrarlayın. Limonun asitlik seviyesi cildinizin pH dengesine yardım ediyor ve saçınızı kepekten uzak tutuyor.

Tuz: Sıradan sofra tuzunun asidi sayesinde saçınıza şampuan sürmeden önce kepek döküntülerini tuzla ovalamak oldukça işe yarar. Tuzluğu elinize alın ve kuru olan saç derinize biraz tuz serpin. Yavaş yavaş saç derinize masaj yapın. Kuru ve kepekli cildinizin iyileştiğini ve şampuan için hazır hale geldiğini göreceksiniz.

Sarımsak: Sarımsağın anti-mantar özelliği kepeğe yol açan bakteriyi bertaraf etmede mükemmeldir. Sarımsağı ezin ve saç derinizi bununla ovalayın. Sarımsağın kokusundan kurtulmak için ise ezilmiş sarımsağı balla karıştırın, bu karışımla saçınıza masaj yapın. Saçınızı normal şekilde durulayın.

Zeytinyağı: 10 damla zeytinyağıyla saçınıza masaj yapın ve saçınızı sarıp sabaha kadar bu şekilde yatın. Sabah olunca normal şampuanınızla saçınızı yıkayın. Daha hızlı bir iyileşme için zeytinyağı içeren şampuan kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı: Güzel kokan Hindistan cevizi yağı iyi ve denenmiş bir kepek tedavisidir. Duş almadan önce, 3-5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıyla saç derinize masaj yapın ve yaklaşık bir saat bu şekilde bekleyin. Sonra normal olarak şampuanlayın. Ayrıca Hindistan cevizi yağı içeren şampuan kullanabilirsiniz.

Aspirin: Kepek şampuanı içinde bulunan salisilik asit aspirinde de var. İki aspirini parçalayın, toz haline getirip her seferinde kullandığınız normal şampuanın içine ekleyin. Saçınızı şampuanlayıp 1-2 dakika bekleyin, sonra iyice durulayın ve normal şampuanla tekrar saçınızı yıkayın.

Kabartma Tozu: Saçınızı ıslatın ve sonra bir avuç kabartma tozuyla saç derinizi kuvvetli bir şekilde masaj yapın. Şampuanlamadan saçınızı iyice durulayın. Kabartma tozu, kepeğe yol açan aşırı aktif olan mantarı azaltıyor. Başta saçınız kuruyabilir, ancak birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretmeye başlayacak, saçlarınız daha yumuşak olacak ve kepekler yok olacak.

KEPEKLİ SAÇLAR KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kepege-iyi-gelen-yaglar
Kepeğe iyi Gelen Şeyler, Yağlar, Sabunlar, Şampuanlar

Bu yazı kepekli saçlara iyi gelen şampuan sirke bitkisel çözüm en iyi şampuan ne iyi gelir doğal çözüm ne yapmalı zeytinyağı karbonat için maske doğal yöntemler evde ne yapmalıyım suna dumankaya nasıl temizlenir yıkanmalı geçer gider kepeğe iyi gelen sabunlar ilaçlar sirke şeyler yağ sabun doğal çözümler kepek nasıl engellenir olur gider kepek için limon tuz ilaç en etkili saç losyonu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın